Uwaga na Pradaxę w zestawieniu refundacyjnym! | farmacja.pl

Uwaga na Pradaxę w zestawieniu refundacyjnym!

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-20 07:50:00 /

Do naszej redakcji napływają sygnały o problemach z zestawieniami refundacyjnymi za okres 17/2017 wysyłanymi przez apteki do NFZ. Okazuje się, że z raportu zwrotnego znikają niektóre recepty. NFZ przyznaje, że problem istnieje i trwają prace nad jego usunięciem.

Wczoraj redakcja MGR.FARM dowiedziała się, że w województwie zachodniopomorskim pojawił się problem z uznawaniem przez NFZ recept bezpłatnych dla seniorów na lek Pradaxa 110 mg. W trakcie wysyłania zestawienia refundacyjnego za okres 17/2017 (recepty realizowane w aptekach od 1 do 15 września 2017 r.) system odrzucał możliwość wydania leku bezpłatnie pacjentom po 75 roku życia (zaznaczone uprawnienie "S") w sytuacjach, gdy lekarz wpisał odpłatność ryczałtową "R". System rozliczał receptę tylko kiedy lek miał zaznaczoną odpłatność "30%".

Na tym jednak nie koniec problemów. W wielu przypadkach platforma NFZ odrzucała wszystkie recepty dla pacjentów po 75 roku życia na Pradaxę, nie wykazując ich w raporcie zwrotnym jako błąd, tylko od razu pomniejszając wartość rachunku refundacyjnego o te recepty. Apteki, które nie sprawdzały propozycji szablonu zestawienia z tym co same generują, mogły nawet nie zauważyć, że uznana refundacja nie zawiera wszystkich recept.Postanowiliśmy zapytać wczoraj o tę sytuację Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Okazuje się, że problem jest tam znany, a jego skala jest znacznie większa niż początkowo sądzono.

- W okresie rozliczeniowym 17/2017r., (recepty realizowane w aptekach od 1 do 15 września 2017r.,) wystąpił błąd w przetwarzaniu danych przekazywanych przez apteki - czytamy w informacji przesłanej nam przez Małgorzatę Koszur, rzecznika prasowego Zachodniopomorskiego OW NFZ. - Dostawca oprogramowania został o tym fakcie poinformowany i obecnie pracuje nad usunięciem problemu. Problem ten dotyczy także innych leków – nie tylko Pradaxy. Po usunięciu zaistniałej nieprawidłowości apteki zostaną poinformowane o sposobie dalszego postępowania.

Małgorzata Koszur zaznacza też, że powyższy problem pojawił się również w innych Oddziałach NFZ.

Źródło: NFZ / MGR.FARM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj