VIDEO: Apteki sieciowe coraz droższe, a indywidualne tańsze | farmacja.pl

VIDEO: Apteki sieciowe coraz droższe, a indywidualne tańsze

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-05 11:57:37 /

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej nie potwierdziły się, głośno zapowiadane przez przeciwników 'apteki dla aptekarza', wzrosty cen leków. Średnia cena opakowania wzrosła jedynie o 2,9 proc., przy inflacji na poziomie 2 proc. Jednocześnie maleje różnica między cenami w aptekach sieciowych i indywidualnych.

Zmiana cen leków utrzymuje się na poziomie z lat ubiegłych i pozostaje bez związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, nazywaną 'apteką dla aptekarza'. Porównując branżę farmaceutyczną ze spożywczą, gdzie wzrost jest o wiele bardziej widoczny - masło (+44%), chleb (+11%), mleko (+4%) czy mięso (+26%) - zdecydowanie widać stabilizację i zrównoważenie rynku.

Podczas konferencji prasowej Naczelnej Izby Aptekarskiej, która odbyła się dzisiaj w Centrum Prasowym PAP, o skutkach 'apteki dla aptekarza' 100 dni po wejściu w życie tej regulacji, opowiadał wiceprezes NRA - mgr farm. Marek Tomków. Wskazywał on między innymi, że od dłuższego czasu apteki sieciowe tracą też przewagę nad indywidualnymi, w kwestii wysokości cen asortymentu.

- Różnica między cenami w aptekach indywidualnych i sieciowych maleje. W kwietniu 2017 roku wynosiła ona niespełna 3% - mówił wiceprezes NRA, Marek Tomków. - Pacjenci mogą tego nie zauważać, bo swoje obserwacje opierają o produkty opiniotwórcze.

Tymczasem to apteki sieci w ostatnim czasie podnoszą ceny, a indywidualne obniżają. Wynika to z faktu, że apteki indywidualne skupiają się coraz częściej w grupach zakupowych, które wykorzystując efekt skali, negocjują niższe ceny produktów u producentów. Do niedawna ten mechanizm wykorzystywały głównie sieci apteczne.
Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej wprowadzenie 'apteki dla aptekarza' uspokoiło rynek apteczny. Nowe przepisy zatrzymały agresywną ekspansję podmiotów sieciowych, która odbywała się kosztem aptek indywidualnych. Zmniejszeniu uległa liczba wniosków o zezwolenia na prowadzenie nowych aptek z 507 w czerwcu, do 1 w lipcu - przypomina NIA w oparciu o dane zebrane przez redakcję MGR.FARM (czytaj więcej: Apteczny krach? W lipcu tylko jeden wniosek na nową aptekę.).

Nie spełniły się też zapowiedzi o zwolnieniach farmaceutów i ich bezrobociu w obliczu utrudnień w powstawaniu nowych aptek. Tendencja zdaje się być wręcz odwrotna. Na rynku pojawiają się coraz atrakcyjniejsze oferty pracy dla farmaceutów, których jest ciągle za mało w stosunku do liczby działających w Polsce aptek.

- Mamy województwa gdzie niedobór farmaceutów jest wręcz legendarny - mówił Marek Tomków podając za przykład województwo lubuskie.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z konferencji prasowej Naczelnej Izby Aptekarskiej przygotowanej przez Farmacja.pl.

Źródło: mgr.farm / farmacja.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj