REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 29 sierpnia 2018

VIDEO: Czy tak powinno to wyglądać w aptece?

Artykuł pochodzi z serwisu

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy list czytelnika wraz z nagraniem wnętrza jednej z warszawskich aptek. Widać na nim witrynę ze zbitą szybą i leki ustawione na regale razem z suplementami diety dla dzieci, do których bez problemu mają dostęp pacjenci. Autor listu pyta w nim, czy tak powinno to wyglądać w aptece?

Wykluczonym jest, aby suplementy diety i produkty lecznicze mogły być umieszczone na tych samych półkach obok siebie. (fot. nadesłane przez czytelnika)

Apteki to placówki ochrony zdrowia, których funkcjonowanie obwarowane jest wieloma przepisami – także, jeśli chodzi o wygląd wnętrza i zasady dostępu pacjentów do leków. Do naszej redakcji wpłynęło nagranie z wnętrza apteki, w której najwidoczniej o tym zapomniano. W ramach przestrogi i przypomnienia zdecydowaliśmy o jego publikacji.

REKLAMA

„Dziś mym oczom w aptece L*** ukazał się widok, który postanowilem uwiecznić na telefonie. Wielki, przeszklony regał, na którym wystawiono najróżniejsze preparaty i nagle jednej szyby brakuje. W segmencie obok szyba pęknięta i przez jakiegoś makgajwera sklejona taśmą. Czy tak powinno to wyglądać w aptece? Bardzo proszę o wyjaśnienie, bo widok jest raczej wstrząsający i trąci epoką Gierka. Jak przyjrzeć się dokładniej, to widać zresztą na jednej półce żelki dla dzieci obok leku Ketonal. I to w tej części bez szyby, gdzie można sobie wszystko wziąć do ręki. Tyle się mówi o tym jak leki są przechowywane w sklepach, obok alkoholu i cukierków dla dzieci, a okazuje się, że w niektórych aptekach wcale nie jest lepiej. Co z tym zrobić? Do kogo wysłać zawiadomienie” [pisownia oryginalna]

REKLAMA

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne suplementy diety, wyroby medyczne i inne produkty niebędące produktami leczniczymi, a dopuszczone do sprzedaży w aptekach, mogą być sprzedawane w aptece pod warunkiem, że znajdują się na wydzielonych stoiskach. Oznacza to, że na pewno nie powinny znajdować się na jednej półce leki oraz suplementy diety – tak jak to niestety ma miejsce na powyższym nagraniu.

Wypowiedział się na ten temat swego czasu także Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach:

– Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Katowicach zwraca się z prośbą, aby kierownicy aptek sprawdzili ułożenie suplementów diety, produktów leczniczych i wyrobów medycznych na półkach swoich aptek i dostosowali się do zapisów w/w ustawy. Wykluczonym jest, aby suplementy diety i produkty lecznicze mogły być umieszczone na tych samych półkach obok siebie. – czytamy w komunikacie przekazanym przez Śląską Izbę Aptekarską (czytaj więcej: Komunikat ŚWIF w sprawie suplementów diety).

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych