REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 lipca 2018

VIDEO: Gorąca dyskusja o wysyłkowej sprzedaży leków na receptę

Artykuł pochodzi z serwisu

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Zdrowia prowadzono gorącą dyskusję na temat możliwości sprzedaży wysyłkowej leków na receptę. Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej bezlitośnie wypunktowali wady takiego rozwiązania, jednak ostatecznie nie przekonali do posłów szkód, jakie może ono spowodować.

Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała, w popartej przez posłów poprawce, słowo „produktów leczniczych” zamienić na „wyrobów medycznych podlegających refundacji” (fot. sejm.gov.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Posiedzenie Komisji Zdrowia zostało zwołane ze względu na poprawki zgłoszone, podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu, przez dwa kluby parlamentarne do projektu umożliwienia aptekom i punktom aptecznym sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym (czytaj więcej: Posłowie obawiają się sprzedaży wysyłkowej leków na receptę. Będą zmiany…).

Poprawki zgłosiły kluby Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Obie miały bardzo zbliżone brzmienie i wprowadzały do wcześniejszych zapisów odniesienie do rozporządzenia, które będzie szczegółowo dalej regulowane w normalnej procedurze legislacyjnej, gdzie będzie można określić jaka recepta będzie mogła być realizowana przez internet i ewentualnie jakie leki na receptę będą wyłączone ze sprzedaży wysyłkowej.

Liczne uwagi do samej idei umożliwienie sprzedaży wysyłkowej leków na receptę oraz sposobu wprowadzania tych zmian miała Naczelna Izba Aptekarska, reprezentowana na posiedzeniu przez Elżbietę Piotrowską-Rutkowską, Marka Tomkówa i Krzysztofa Bakę.

Tomków zwracał uwagę między innymi na to, że poparta przez posłów poprawka wprowadzająca możliwość sprzedaży wysyłkowej sprzedaży leków na receptę, stoi w sprzeczności z art. 103 prawa farmaceutycznego, który mówi, że Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie aptece, która taką sprzedaż prowadzi.

Naczelna Izba Aptekarska zaapelowała, w popartej przez posłów poprawce, słowo „produktów leczniczych” zamienić na „wyrobów medycznych podlegających refundacji”, po to aby na razie umożliwić wysyłkową sprzedaż wyrobów medycznych takich jak pieluchomajtki (najcięższe paczki), cewniki, worki stomijne i nie umożliwiać sprzedaż produktów leczniczych bez odpowiednich aktów wykonawczych – rozporządzeń, które mają dopiero powstać i uregulować kwestie wysyłkowej sprzedaży leków na receptę.

Ostatecznie posłowie przyjęli poprawkę PiS i projekt wysyłkowej sprzedaży leków na receptę będzie dalej procedowany.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z komisji (wypowiedź NIA zaczyna się od 10:19)

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych