REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 26 listopada 2019

VIDEO: Jak od 1 stycznia będzie wyglądać realizacja zleceń na wyroby medyczne?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował filmy instruktażowe pokazujące w jaki sposób będzie od 1 stycznia 2020 roku wyglądało wystawianie i potwierdzanie zleceń na wyroby medyczne za pośrednictwem eZWM. Obecnie trwają testy systemu. Na początku grudnia ma zostać uruchomiony pilotaż dla świadczeniodawców realizujących zaopatrzenia.

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Apteki zaopatrujące pacjentów np. w refundowane pieluchomajtki, będą musiały do końca roku podłączyć się do eZWM. Jest to system umożliwiający potwierdzenie uprawnień pacjenta do otrzymania refundowanego wyrobu medycznego. Póki co jeszcze żadna polska apteka nie jest do niego podłączona i wiele wskazuje na to, że będzie to możliwe dopiero na dwa tygodnie przed końcem roku (czytaj więcej: W aptekach szykuje się nerwowa końcówka roku. Wszystko przez eZWM…).

Jak będzie wyglądała realizacja zlecenia po 1 stycznia?

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dokumentację systemu obsługi procesu elektronicznego weryfikowania i potwierdzania zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Moduł zlecenia oraz realizacji zaopatrzenia to aplikacja internetowa, będąca częścią Portalu SZOI. Administrator Portalu SZOI/Portalu Świadczeniodawcy nadaje wybranemu operatorowi uprawnienie do zarządzania aplikacją AP-ZZ. W przypadku braku konta dostępowego w systemie Portal SZOI lub Portal świadczeniodawcy konieczne jest złożenie do OW NFZ – wniosku o dostęp do systemów internetowych (czytaj więcej: Od 1 stycznia nowy wzór zlecenia na wyroby medyczne… ).

REKLAMA

Teoretycznie apteka realizując zapotrzebowanie, będzie musiała za pomocą eZWM potwierdzić uprawnienie pacjenta do otrzymania wyrobu medycznego z refundacją. Póki co nie wiadomo czy będzie się to odbywało poprzez każdorazowe logowanie do SZOI czy też firmy dostarczające oprogramowanie apteczne przygotują nakładkę na system, która umożliwi weryfikację w trakcie transakcji w sposób automatyczny. Z naszych informacji wynika, że dostawcy oprogramowania już pracują nad takimi rozwiązaniami.

REKLAMA

NFZ opublikował film instruktażowy pokazujący w jaki sposób potwierdzenie zlecenia będzie wyglądać podczas jego realizacji za pośrednictwem SZOI.Kto jest świadczeniodawcą, a kto podwykonawcą?

Obecnie apteki, które realizują zlecenia na refundowane pieluchomajtki są w zdecydowanej większości tak naprawdę podwykonawcami. NFZ podpisuje bowiem umowę na refundację wyrobów medycznych z firmą zewnętrzną. Przykładowo w przypadku artykułów firmy TENA jest to Essity, a dla Seni to CITO (TZMO). Apteka realizuje więc zlecenie, wydaje pacjentowi pieluchomajtki, ale kwestiami formalnymi związanymi ze zwrotem refundacji zajmuje się wspomniana firma zewnętrzna – będąca w tej sytuacji świadczeniodawcą. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest odciążenie apteki z konieczności podpisywania kolejnej umowy z NFZ i załatwiania jeszcze większej ilości formalności. Zrealizowane, papierowe zlecenia są co jakiś czas wysyłane przez apteki do firmy, która zajmuje się wszelkimi kontaktami z płatnikiem.

Po 1 stycznia 2020 roku zasady funkcjonowania tego rozwiązania ulegną jednak pewnej zmianie. Na obecnym etapie wszystko wskazuje na to, że podłączenia aptek do eZWM nie będzie dokonywał NFZ. Będą to robić świadczeniodawcy – a więc firmy, które do tej pory wykonywały za apteki wszystkie formalności. Każda z nich (a jest ich kilka, zajmujących się refundacją wyrobów medycznych różnych producentów – Tena, Seni, Moli) będzie musiała założyć w systemie konto dla każdego ze swoich podwykonawców, czyli m.in. aptek.

Podstawy prawne i terminy

Fundusz umożliwia wystawianie/realizację zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 r. poz. 1096) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. poz. 1555).

Od 4 listopada do 31 grudnia 2019 r. wybrana grupa placówek realizuje zlecenia już na nowych zasadach.  Ich lista dostępna jest w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, natomiast od 1 stycznia 2020 r. wystawianie, weryfikacja i realizacja zleceń na wyroby medyczne odbywać się będzie za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu.

Źródło: ŁW/NFZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych