REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 27 września 2019

VIDEO: Jak wygląda praca francuskiego farmaceuty?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Gilles Bonnefornd pracuje jako farmaceuta w Montelimar we Francji od ponad 25 lat. Jest jednym ze świadków ewolucji roli farmaceutów w tym kraju. W tym czasie aptekarze przeobrazili się z osób, które jedynie wydają leki w profesjonalistów reprezentujących służbę zdrowia. Z okazji Światowego Dnia Farmaceuty WHO przygotowało film pokazujący codzienną pracę Gillesa…

– W przeszłości, główną rolą farmaceuty było wydawanie leków. Teraz oprócz zapewnienia dostępu do leków, zapewniamy porady i obserwujemy pacjentów podczas ich terapii. Dla pacjentów apteki stały się pierwszym kontaktem z opieką zdrowia. Każdy może wpaść bez umówionego spotkania. Jesteśmy w stanie skonsultować z nimi wiele spraw dotyczących zdrowia. Od drobnej porady, przez informację dla osoby po wypadku, do szczegółowej konsultacji z pacjentem geriatrycznym stosującym wiele leków naraz. Na życzenie możemy zapewnić szczepienie dla dorosłych, oceniać, w jakim stanie jest gardło pacjenta i monitorować ciśnienie krwi – opowiada Gilles.

Podczas wydawania leków, Gilles i jego zespół farmaceutów często powołują się na „Dossier farmaceutique”. Jest to elektroniczny system dla farmaceutów, który dostarcza informacji na temat historii leczenia pacjenta. Badania pokazują też, że te zapisy pomagają ograniczyć błędy na receptach i działania niepożądane. Farmaceuta przyczynia się też do ograniczenia problemu szerzenia się oporności bakteryjnej. Antybiotyki są wydawane wyłącznie na receptę, a zespół Gilles’a monitoruje antybiotykoterapię, ograniczając błędy popełniane przez pacjentów w trakcie jej trwania (czytaj więcej: Raport o szczepieniach w aptekach. Jak to wygląda w Europie).

REKLAMA

Francja jest jednym z krajów w regionie europejskim WHO o najostrzejszych przepisach dotyczących farmacji. Apteki mogą należeć wyłącznie do farmaceutów (czytaj więcej: Mityczne magnaterie francuskich farmaceutów). Z kolei licencje na prowadzenie nowej apteki są przyznawane tylko wtedy, gdy spełniają kryteria związane z rozmieszczeniem geograficznym istniejących aptek i liczbą obsługiwanych mieszkańców. Według raportu te regulacje pomogły kontrolować sprzedaż apteczną i poprawić dostępność leków (czytaj więcej: WAŻNE: Raport WHO na temat aptek w Europie).

REKLAMA


Źródło: KB/WHO

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych