REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 czerwca 2020

VIDEO: Muzeum w Bydgoszczy zaprasza do laboratorium galenowego

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

– Apteka pod Łabędziem – najmłodszy oddział naszego Muzeum dziś otworzy przed Wami swoje podwoje… online! Z powodu prac przystosowujących wnętrza do nowej ekspozycji muzealnej nie możemy spotkać się tam jeszcze na żywo, ale uchylimy rąbka tajemnicy i zaprezentujemy prawdziwą perełkę – unikalne na skalę ogólnopolską laboratorium galenowe. W jego tajniki wprowadzi Was dr Wojciech Ślusarczyk – kustosz dyplomowany, Kierownik Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB – zachęca Muzeum.

Apteka pod „Pod Łabędziem”, która przy ul. Gdańskiej 5 działała nieprzerwanie od 1853 roku, została zamknięta z końcem marca 2017 roku. Jej właściciel – Bartłomiej Wodyński – zawsze interesował się historią swojego zawodu. Na zapleczu apteki zgromadził blisko 7 tysięcy eksponatów oraz 5 tysięcy książek (w tym 100 starodruków) związanych z farmacją i medycyną. Wszystkie zostały skatalogowane i wycenione przez ekspertów. To jedno z nielicznych i jednocześnie jedno z największych muzeów tego typu w kraju. Największe jest w Krakowie przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (czytaj więcej: Najstarsza bydgoska apteka zlikwidowana po 164 latach działalności).

Jeszcze w lipcu tego samego roku zbiory apteki zostały przejęte przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które otrzymało na ten cel 1 mln zł od władz Bydgoszczy (czytaj więcej: Milion złotych na zbiory bydgoskiego Muzeum Farmacji).

REKLAMA


Źródło: ŁW/YT

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych