REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 lipca 2018

VIDEO: Wysyłkowa sprzedaż leków na receptę? Apteki indywidualne zaczęłyby padać…

Artykuł pochodzi z serwisu

Zdaniem byłego wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy, wprowadzenie wysyłkowej sprzedaży leków na receptę, może doprowadzić do upadku nawet połowy aptek indywidualnych. Regulacja, która teraz przewidziana jest jako ułatwienie dla osób niepełnosprawnych, będzie musiała być zgodnie z konstytucją rozszerzona na wszystkich obywateli…

Wiele aptek indywidualnych ledwo wiąże koniec z końcem. W momencie wprowadzenia sprzedaży leków na receptę dla osób niepełnosprawnych, ta rentowność jeszcze bardziej się pogorszy. (fot. YouTube)

REKLAMA

REKLAMA

– Chciałbym zobaczyć Ocenę Skutków Regulacji, studium wykonalności dla tego pomysłu zanim dokonujemy wrzutki do projektu ustawy – komentował Krzysztof Łanda ostatnie zmiany dotyczące umożliwienia wysyłkowej sprzedaży leków na receptę dla osób niepełnosprawnych, w programie RZECZoPrawie. – idę o zakład, że takie studium wykonalności nie ma. A nie ma go dlatego, że gdyby zostało ono przeprowadzone ze środków publicznych, to powinno być publicznie dostępne i poddane konsultacjom.

Były wiceminister zdrowia wskazał, że pomysł wysyłkowej sprzedaży leków na receptę dla osób niepełnosprawnych jest z wielu względów niebezpieczny. Jego zdaniem takie rozwiązanie, gdyby zostało odpowiednio zabezpieczone i zorganizowane wzorem wielu zagranicznych tego typu rozwiązań, faktycznie byłoby wygodne dla wielu pacjentów. Nie powinno to jednak przesłaniać wielu pytań, które teraz ten pomysł wywołuje.

– Po pierwsze ja się pytam kto za to zapłaci? Po drugie jaki to będzie miało wpływ na rynek aptek? – pytał Łanda, wskazując, że nawet moment nie wiadomo nawet kto miałby wysyłać leki do pacjentów. – Jeżeli apteki miałyby wysłać leki do pacjentów, to możliwości rozwoju mają tutaj tylko duzi gracze, czyli głównie apteki sieciowe. Natomiast apteki indywidualnie zaczęły by padać. Jeżeli 50% aptek padnie po wprowadzeniu tej regulacji, to ja się pytam gdzie jest Ocena Skutków Regulacji? Czy to jest rzeczywiście spójne z polityką rządu?

Krzysztof Łanda przypomniał, że kiedy ministrem zdrowia był Konstanty Radziwiłł, polityka PiS była jednoznaczna – apteka to nie sklep, a farmaceuta to nie jest sprzedawca. Od jakiegoś czasu zdaje się to zmieniać…

– Wprowadzenie takiej regulacji jest wręcz przeciwnym kierunku niż to co było przeprowadzone za ministra Radziwiłła, a więc polityka jest ewidentnie niespójna. Ten wyłom, który jest teraz zrobiony dla osób niepełnosprawnych, on się po prostu nie utrzyma – przekonywał Łanda. – Zgodnie z konstytucją wszyscy mamy równe prawa, więc jeżeli niepełnosprawni mają możliwość zamawiania leków przez internet, to momentalnie już za chwilę będą one dostępne dla wszystkich.

Były wiceminister zdrowia przyznał, że minimalne marże już dzisiaj sprawiają, że wiele aptek indywidualnych ledwo wiąże koniec z końcem. W momencie wprowadzenia sprzedaży leków na receptę dla osób niepełnosprawnych, ta rentowność jeszcze bardziej się pogorszy.

– Jeżeli teraz przepis rozszerzy się na wszystkich obywateli w Polsce to świetnie, ale jeśli jest to pomysł przemyślany i obliczony przez rząd. Ale jeśli nie, to proszę mi powiedzieć czy rozważono te konsekwencje? Tak się nie tworzy prawa w Polsce i w żadnym innym cywilizowanym kraju – podsumował Łanda.

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych