REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 grudnia 2018

W 10 minut wykryjesz raka za pomocą testu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Australijscy naukowcy opracowali 10-minutowy test, który może wykryć obecność komórek nowotworowych w dowolnym miejscu ciała. Jak działa taki test?

Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland odkryli, że nowotwór po umieszczeniu w wodzie tworzy unikalną strukturę DNA. Zupełnie inną niż zdrowe komórki. Jest ona taka sama zarówno w DNA raka piersi, prostaty, jak i jelit lub chłoniaka.

Po tym odkryciu badaczom pozostało stworzyć metodę na wyszukiwanie takiej struktury w ludzkim organizmie. Dokonali tego Abu Sina, Laura G. Carrascosa oraz Matta Trau z uczelni The University of Queensland i stworzyli test na wykrycie komórek nowotworowych. Test działa właśnie poprzez identyfikację obecności struktury DNA nowotworu w ludzkim organizmie.

REKLAMA

Do rozpoznawania tego, co i jak się zmieniło naukowcy użyli złota. Ten pierwiastek w zetknięciu z cząsteczkami organicznymi ma wpływ na zachowanie ich molekuł i na przykład potrafi zmieniać ich kolor. DNA zmodyfikowane przez nowotwór bardzo chętnie wchodziło w reakcje ze złotem i wiązało się z jego cząsteczkami.

REKLAMA

Odkrycie to może pozwolić na znacznie wcześniejsze wykrycie raka, a nad tym pracują już od dawna naukowcy na całym świecie. Jak powiedział profesor Matt Trau, umożliwi to zupełnie nowe podejście do wykrywania nowotworów nieinwazyjnie w każdym typie tkanki, w tym krwi. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa skuteczność ich leczenia.

Opracowany w Australii 10-minutowy test nie został jeszcze użyty na ludziach i konieczne są badania kliniczne, zanim będzie można go zastosować na potencjalnych pacjentach. Jak donoszą naukowcy, badania na ponad 200 tkankach i próbkach krwi wykryły komórki nowotworowe z 90% dokładnością. Dotychczas test był używany do wykrywania raka piersi, prostaty, jelita grubego i chłoniaka. Jednak naukowcy są przekonani, że wyniki mogą być użyte z innymi typami chorób.

Na początku 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w USA ogłosili, że opracują badanie krwi (CancerSEEK), które obejmie osiem częstych rodzajów raka. Badanie to identyfikuje obecność białek nowotworowych i mutacji genowych w próbkach krwi.

Źródło: IK/rp.pl/focus.pl

 

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych