REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 2 grudnia 2019

W aptekach brakuje leków. Sytuacja jest gorsza niż latem…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W lipcu kiedy media rozpisywały się o „kryzysie lekowym” minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że sytuacja zostanie opanowana. I faktycznie przez pewien czas było lepiej. Teraz farmaceuci alarmują jednak, że problem narasta i jest nawet większy niż latem.

– Często dochodzi do sytuacji, że pacjent musi przerwać stosowanie leku, ponieważ, jak sprawdzamy codziennie, niestety tych leków nie ma – mówi farmaceuta Eugeniusz Bukiewicz w rozmowie z TVN24.

W miniony piątek w programie „Polska i Świat” wyemitowano materiał z jego udziałem, pokazujący problemy aptek z zaopatrzeniem w leki. Lista tych, których brakuje jest coraz dłuższa. W magazynach w całej Polsce od miesięcy brakuje preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy i cukrzycę. Leków nie ma w ogóle lub nie ma w ich w konkretnych dawkach. Brakuje też szczepionek. Elżbieta Trzaskowska z Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek pokazała, że szczepionka przeciwko ospie, zgodnie z przewidywaniami, będzie dostępna dopiero w styczniu 2020 roku (czytaj również: Kryzys lekowy wydłuża kolejki do lekarzy. Brak leków wygeneruje dalsze problemy…).

REKLAMA

– Przeważnie dowiadujemy się od pacjentów, którzy biegają z receptami od apteki do apteki i nie mogą dostać poszczególnych preparatów. A jakiś specjalnych komunikatów dotyczących dostępności leków nie ma – mówi endokrynolog i diabetolog doktor Henryk Fuchs.

REKLAMA

Według ekspertów, jedną z pierwotnych przyczyn braku leków na rynku był nielegalny wywóz tych preparatów za granicę.

– Po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej w 2012 roku część cen leków w Polsce stała się stosunkowo niska w porównaniu do tych samych leków za granicą. To była główna przyczyna wywozu tych leków i braków tych leków w Polsce – mówił w TVN24 Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm.

Potem dodatkowo doszły do tego problemy producentów w dostępie do substancji czynnych i kłopot z zaspokojeniem popytu na leki na świecie, a także brexit (czytaj również: Po Brexicie leki utkną na przejściach granicznych).

– W związku z tym, że do końca nie wiemy, na jakich warunkach nastąpi wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, trwa niepewność na rynku farmaceutycznym. W rezultacie niektóre kraje zwiększają swoje zapasy – mówi Waligórski (czytaj również: Elastyczny Brexit nadal przyczyną niepewności dla rynku farmaceutycznego).

Źródło: ŁW/TVN24

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych