REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 sierpnia 2018

W aptekach brakuje leku, który ratuje życie dzieci. Zamiennika brak?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Dzisiejsza Gazeta Wyborcza donosi, że od ponad miesiąca w aptekach nie można dostać zastrzyków ratujących życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego – EpiPen Junior. Resort zdrowia Zaleca stosowanie zamiennika, ale ten nie nadaje się dla małych dzieci…

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że EpiPen Junior jest tylko „chwilowo” niedostępny i że alergicy mogą stosować zamienniki (fot. Shutterstock)

Co roku umiera w Polsce z powodu wstrząsu anafilaktycznego kilkadziesiąt osób – najczęściej nieświadomych występującej u nich alergii. W takich sytuacjach jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie adrenaliny. Dlatego osoby świadome zagrożenia, zaopatrują się w nią i mają ją przy sobie. Przykładem takiego leku jest EpiPen Junior – automatyczny zastrzyk adrenaliny dla dzieci.

REKLAMA

– Poszłam po receptę, bo skończył się termin ważności poprzedniego zastrzyku, ale w aptece leku nie dostałam – mówi nam mama pięcioletniej Grażynki ze Śląska. Jak się okazuje, leku EpiPen Junior od ponad miesiąca nie można nigdzie kupić. Wycofano go z aptek, bo w Japonii był przypadek, że automatyczna strzykawka się zacięła (czytaj więcej: Meda wyjaśnia rozszerzone wycofanie EpiPenów).

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że EpiPen Junior jest tylko „chwilowo” niedostępny i że alergicy mogą stosować zamienniki.

– Na dzień dzisiejszy nie ma problemu z dostępnością produktów Adrenalina WZF i Adrenalina WZF 0,1 proc. – napisała „Wyborczej” Wioletta Olszewska, naczelniczka wydział promocji i internetu w Biurze Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.

– Ampułko-strzykawki z adrenaliną WZF nadają się do automatycznego użycia tylko dla dorosłych i starszych dzieci. Małym dzieciom trzeba odmierzać do osobnej strzykawki mniejszą dawkę – tłumaczy dr Ewa Szyguła-Kotala, pediatra i alergolog z Chorzowskiego Centrum Pediatrii.

Poza tym EpiPen można nosić cały czas ze sobą, a adrenalina WZF musi być przechowywana w lodówce.

– Mimo wszystko poprosiłam lekarkę o receptę na zamiennik. Powiedziała mi, że to nie ma sensu. W sytuacji, kiedy córka dostanie wstrząsu i tak nie będę w stanie odmierzyć jej jednego mililitra i podać. Poradziła, by trzymać dalej ten przedatowany zastrzyk. Przez jakiś czas jeszcze zadziała – opowiada matka Grażynki.

Według Ministerstwa Zdrowia EpiPen Junior ma się znów pojawić w aptekach pod koniec miesiąca.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych