W aptekach brakuje natrium phosphoricum bibasicum | farmacja.pl

W aptekach brakuje natrium phosphoricum bibasicum

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-24 07:11:17 /

W aptekach w całej Polsce brakuje mieszanki soli fosforanowej, stosowanej m.in. w leczeniu chorób kości. Pacjenci o braku preparatu alarmują od kilkunastu dni resort zdrowia - czytamy w wyborczej.pl

Hipofosfatemia to rzadka genetyczna choroba, dziedziczona tylko przez dziewczynki, która polega na nieprawidłowej gospodarce wapniem i fosforem w organizmie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na to schorzenie około 200 osób. Pacjentki są niskiego wzrostu, cierpią na bóle kości i zwyrodnienia, które trzeba korygować operacyjnie.

Jedynym sposobem na zahamowanie choroby jest przyjmowanie przez pacjentów co kilka godzin mieszaniny soli fosforanowych. Jednym z jej składników jest natrium phosphoricum bibasicum. Tymczasem od końca grudnia nie ma jej w aptekach i hurtowniach w całej Polsce.
Przerwanie terapii może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta i prowadzić do zaostrzenia objawów choroby i bólów kości.

Dlaczego nie jest dostępna? Główny Inspektorat Farmaceutyczny odsyła nas do Ministerstwa Zdrowia. A ministerstwo do producenta. Bo – jak twierdzi – nie jest to lek, lecz jedynie surowiec farmaceutyczny. I nie ma narzędzi, by sprowadzić go np. z zagranicy.

Mieszanki soli fosforanowej produkuje Pharma Cosmetic z Krakowa. Natrium phosphoricum bibasicum kupowała do końca roku w Niemczech. Pod koniec roku niemiecki wytwórca wstrzymał produkcję bez zapowiedzi. W poniedziałek po południu Pharma Cosmetic zapewniła, że znalazła trzech niezależnych producentów surowca z Unii Europejskiej i z Chin. I że rozpoczyna produkcję. Pierwsza partia powinna trafić do aptek być może już pod koniec tygodnia.

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj