W aptekach nie ma szczepionek na żółtaczkę | farmacja.pl

W aptekach nie ma szczepionek na żółtaczkę

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-11 10:10:00 /

Pacjenci z Trójmiasta skarżą się, że nie mogą kupić w tamtejszych aptekach szczepionki na zapalenie wątroby typu A, czyli tzw. żółtaczkę pokarmową, zwaną także chorobą brudnych rąk. Tylko do końca września w Polsce zachorowało prawie 1,7 tys. osób. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że prosiło producenta o wyjaśnienia.

– Szczepienie zaleca się szczególnie pacjentom narażonym na zakażenie lub przeniesienie wirusa, np. podróżującym w obszary o dużej częstości występowania WZW A, narażonym zawodowo – zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, którzy nie chorowali na WZW typu A, osobom z chorobami przewlekłymi, z obniżoną odpornością, osobom, które często zmieniają partnerów seksualnych – wylicza Anna Obuchowska, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Szczepienia przeciwko WZW typu A są zalecane, ale nie obowiązkowe, trzeba za nie zapłacić. To koszt około 90-130 zł. Szczepionki są dostępne na receptę. Czytelniczka Gazety Wyborczej, pani Joanna, chciała zaszczepić przeciwko żółtaczce swoje dziecko. Nie mogła kupić szczepionki.

– Sprawdziłam w kilku aptekach. Żaden z farmaceutów nie był też w stanie powiedzieć, kiedy szczepionka może się pojawić. Od jednego z nich usłyszałam tylko, że podczas nawałnicy w niektórych aptekach nie było prądu, w związku z tym padły lodówki i zapasy się zmarnowały. Ale przecież w Trójmieście nie powinno być tego problemu – mówi gdańszczanka.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar ma jednak pewną teorię.

– Przypuszczam, że przez wiele lat mało kto się szczepił. W ostatnim czasie to się zmieniło, bo zachorowań na WZW typu A jest więcej, i okazało się, że szczepionek na rynku jest po prostu za mało – mówi Bondar.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Wyborczej.

Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj