W ciągu roku przybyły 583 apteki sieciowe | farmacja.pl

W ciągu roku przybyły 583 apteki sieciowe

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-21 08:55:00 /

Według najnowszego raportu firmy QuintilesIMS na koniec czerwca 2017 r. w Polsce działało 14 915 aptek, z czego 6259 to apteki sieciowe. Oznacza, to że w ciągu roku ubyły 293 apteki niezależnych farmaceutów, a przybyły 583 apteki sieciowe.

To trend, który trwa już od kilku lat - ubywa aptek należących do farmaceutów, a w ich miejsce wchodzą "sieciówki". Teraz jednak sytuacja się zmieni. Od 25 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące otwierania aptek - tzw. 'apteka dla aptekarza'. Nowe placówki będą powstawały wyłącznie w miejscach spełniających kryteria demograficzne i geograficzne, a właścicielem będzie mógł być tylko farmaceuta.

Niezależni aptekarze chwalą nowe przepisy, bo często przegrywali konkurencję z sieciami, które dysponując większym kapitałem, otwierały się w najlepszych lokalizacjach, podgryzając klientów mniejszym, działającym często od dziesięcioleci farmaceutom.
Przeciwnicy nowego prawa argumentują, że jest to ograniczenie swobody konkurencji, a Ministerstwo Rozwoju i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegały na etapie prac nad ustawą, że może ona doprowadzić do zwiększenia cen leków.

Niezależni aptekarze nie zgadzają się jednak z opiniami instytucji państwowych, twierdząc, że podwyżek nie będzie, bo ich zdaniem nie ma związku między liczbą nowych aptek a cenami. Inni twierdzą, że nie dla wszystkich klientów liczy się niska cena.

Więcej na ten temat na stronach [b]Gazety Wyborczej.

Źródło: wyborcza.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj