REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 24 września 2019

W Izraelu brakuje farmaceutów. Jest gorzej niż w Polsce…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Według szacunków w Izraelu brakuje około 600 farmaceutów, a deficyt ciągle rośnie – informuje David Papo, przewodniczący Izraelskiego Stowarzyszenia Farmaceutów. W kraju jest około 7 tysięcy farmaceutów, ale tylko 5 tysięcy z nich praktykuje. W rezultacie część aptek otwierana jest tylko na kilka dni w tygodniu.

Izraelskie Stowarzyszenie Farmaceutów razem z tamtejszym Ministerstwem Zdrowia zorganizuje pierwszy w kraju Dzień Farmacji, który odbędzie się 25 września. Ma on uświadomić Izraelczykom, w jaki sposób farmaceuci mogą pomagać pacjentom i zachęcić ewentualnych kandydatów do podjęcia nauki w tym kierunku.

David Papo, przewodniczący Stowarzyszenia,poinformował, że tego dnia w mediach społecznościowych będzie głośno o farmacji. Na ścianach aptek zawisną plakaty, a aptekarze będą nosić przypinki tematyczne. Jerusalem Post informuje, że w kraju jest ogromne zapotrzebowanie na tę grupę zawodową. Brakuje przynajmniej 600 farmaceutów (czytaj również: W którym województwie przypada najmniej farmaceutów na aptekę?).

REKLAMA

– Mierzymy się z dużym niedoborem, a ministerstwo próbuje znaleźć rozwiązanie. W tej chwili apteki będące w ramach krajowych funduszy zdrowia są zamykane na dzień, dwa, a nawet na tydzień ze względu na braki kadrowe – mówi dalej Papo.

REKLAMA

W Izraelu funkcjonują tylko dwa uniwersytety, które oferują wydziały farmacji: Hebrew University of Jerusalem i Ben-Gurion University of Negev (czytaj więcej: Gdzie studiować farmację? Lista Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce).

– Musimy umożliwić farmaceutom, którzy uczą się za granicą, łatwiejsze uzyskiwanie licencji tutaj w Izraelu. Egzaminy powinny odbywać się w ich ojczystych językach, a nie po hebrajsku. Wtedy uzyskanie licencji będzie łatwiejsze – przekonuje Papo (czytaj więcej: Studia farmaceutyczne to maraton, który kończą nieliczni…).

Pielęgniarka zostanie farmaceutką?

Przewodniczący Stowarzyszenia Izraelskich Farmaceutów zasugerował, aby oferować kursy podnoszące kwalifikacje, skierowane na przykład do pielęgniarek lub innych pracowników służby zdrowia, którzy byliby zainteresowani uzyskaniem wykształcenia farmaceutycznego (czytaj więcej: Coraz mniej farmaceutów w aptekach. Dane GUS powinny niepokoić…).

– Nie konsultuj się z doktorem google ani sąsiadem, skonsultuj swój problem lekowy z farmaceutą – radzi Papo.

W Izraelu rozwiązania technologiczne umożliwiają farmaceutom wgląd we wszystkie przepisywane pacjentowi leki. Dzięki temu dba on o to, aby nie wystąpiły żadne działania niepożądane oraz ogranicza ryzyko pojawienia się powikłań. Ponadto farmaceuci koncentrują się obecnie na indywidualnym podejściu do pacjenta. Biorą pod uwagę jego styl życia, odżywianie i ogólne samopoczucie. Analizują także witaminy, jakie przyjmuje pacjent i inne produkty, jakie stosują z dowolnymi lekami na receptę (czytaj również: Morawiecki pomaga izraelskiej sieci Super-Pharm?).

W Polsce też brakuje farmaceutów

Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące aptek i punktów aptecznych w Polsce z końca 2018 roku. Wynika z nich, że spada nie tylko liczba funkcjonujących w Polsce aptek, ale i zatrudnionych w nich farmaceutów. Według GUS na jedną aptekę przypada obecnie średnio dwóch farmaceutów (czytaj również: W Polsce jest za mało farmaceutów. Cierpią na tym pacjenci?).

W porównaniu do roku 2017, w 2018 spadła zarówno liczba aptek, jak i pracujących w nich magistrów farmacji. W 2017 r. w aptekach pracowało 26 800 farmaceutów, a rok później już 26 400. Z danych GUS wynika też, że spadła liczba aptek. W końcu 2018 r. działalność prowadziło 12 900 aptek ogólnodostępnych (o 439 mniej niż rok wcześniej) oraz 1 200 punktów aptecznych (o 41 mniej niż 2017 r.).

O problemach kadrowych aptek oraz niedoborze farmaceutów mówi się już od dawna. W 2017 roku Naczelna Izba Aptekarska oraz Ministerstwo Zdrowia informowały, że na przeciętną polską aptekę przypada 1,78 farmaceuty (czytaj więcej: W którym województwie przypada najmniej farmaceutów na aptekę?).

Źródło: KB/Jerusalem Post
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych