REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 17 września 2020

W Sejmie o szczepionkach przeciw grypie. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Podczas porannego posiedzenia Sejmu posłowie pytali resort zdrowia o sytuację związaną z dostępnością w Polsce szczepionek przeciwko grypie. Na ich pytania odpowiadał wiceminister Maciej Miłkowski, który podał konkretne dane dotyczące aktualnej sytuacji w tym zakresie. Przedstawiciel resortu w pierwszej kolejności wskazał, że szczepienie przeciw grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, a jedynie zalecanym. W rezultacie ministerstwo zdrowia nie dokonuje ich zakupu, a jedynie negocjuje i dekretuje zakres ich dostaw w ramach wskazań refundacyjnych (czytaj więcej: Po szczepionkę za granicę? Niemcy mają jej 10 razy więcej…).

Maciej Miłkowski wskazał, że w ubiegłym roku refundowaną szczepionką przeciw grypie Vaxigrip Tetra zaszczepiło się 300 000 osób. Jednocześnie w tym roku zadekretowano dostawy 160% tej liczby szczepionki. Dodatkowo od września Ministerstwo Zdrowia spodziewając się większego zainteresowania szczepionkami dopuściło do refundacji dwóch nowych producentów. Są to firmy Mylan (Inflivac Tetra) i AstraZeneca (Fluenz Tetra). Łącznie wszystkich refundowanych szczepionek przeciw grypie w tym roku zostało zadekretowane 218% ilości, która sprzedała się w ubiegłym roku.

Jednocześnie wiceminister Miłkowski wskazał, że w ubiegłym roku sprzedało się 1,5 mln szczepionek nierefundowanych. Jednocześnie firmy musiały zutylizować około 100 000 dawek tych, które się nie sprzedały. To sprawia, że polski rynek nie jest tak atrakcyjny dla producentów, jeśli chodzi o wprowadzenie na nim do obrotu szczepionek przeciw grypie.

REKLAMA

Odpowiadając na pytania posłów, wiceminister zdrowia przedstawił dane ze Zintegrowanego Systemu Obrotu Produktami Leczniczymi. Wynika z nich, że obecnie na polskim rynku znajduje się 260 000 opakowań szczepionek. Jednocześnie zrealizowanych zostało już 233 000. W sumie na ten moment firmy zadeklarowały wprowadzenie na polski rynek 1,8 mln dawek, z czego 650 000 stanowią szczepionki refundowane (czytaj również: Do Polski trafiło tylko 10 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek przeciwko grypie).

REKLAMA

Szczepienia personelu medycznego

Po raz pierwszy raz w tym roku Minister Zdrowia przekazał polecenie do NFZ aby zorganizować dodatkowe szczepienia personelu medycznego, a także farmaceutów i techników farmaceutycznych, którzy pracują w aptekach. W związku z tym resort zdrowia dla tych osób kupił szczepionki i będzie je przekazywał do konkretnych podmiotów. Część tych podmiotów sama już kupiła na ten cel szczepionki.

Resort zdrowia przewiduje, że zapotrzebowanie na szczepionki dotyczące wszystkich osób pracujących jako personel medyczny będzie zaspokojone. Te szczepienia są planowane na pierwszą połowę października. Będą one podmiotom finansowane w dwóch trybach. Jeden z nich zakłada wycenę świadczenia wraz z zakupioną przez niego szczepionką. Drugi dotyczy świadczenia, ze szczepionką dostarczoną nieodpłatnie przez resort zdrowia (czytaj również: Bezpłatne szczepionki dla seniorów, a zniżkowe dla dzieci, kobiet w ciąży i nie tylko…).

Jednocześnie wiceminister Miłkowski wskazał, że jeśli szczepionek refundowanych w aptekach zabraknie dla pacjentów po 75 roku życia, to przewidywany jest ich bezpośredni zakup przez resort zdrowia.

©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych