REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 grudnia 2019

W USA powstanie centrum badań środków psychodelicznych

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Grupa prywatnych darczyńców przekazała 17 milionów na stworzenie pierwszego centrum badań substancji psychodelicznych w USA.

The Center for Psychodelic & Conciousness Research at Johns Hopkins Medicine w Baltimore w stanie Maryland – oto pełna angielska nazwa nowego instytutu, który: „otwiera erę w poszukiwaniu nowych metod terapii i nauki w obszarze tej specyficznej grupie leków” – oświadczył w swoim przemówieniu dr n. farm. Roland Griffiths, pełniący obowiązki dyrektora.

„Prowadzimy badania z psychodelikami od prawie 20 lat, ale jak dotąd nie otrzymywaliśmy funduszy, więc prace były wspierane głównie przez filantropów” – powiedział Griffiths dla Medscape Medical News.

REKLAMA

Wydatki ośrodka badawczego będą przez następne 5 lat pokrywane przez prywatnych inwestorów z fundacji Steven & Alexandra Cohen i czterech innych darczyńców. Wesprą oni interdyscyplinarny zespół złożony z neurologów, psychologów, klinicystów z doświadczeniem w obszarze badań z psychodelikami.

REKLAMA

Centrum będzie szkolić absolwentów studiów medycznych, którzy pragną rozpocząć karierę w obszarze badań leków psychotropowych.

Czy będą zajmować się badacze?

Pierwszy projekt, który zaklasyfikowano jako priorytetowy to przebadanie potencjału psylocybiny w terapii anoreksji, początkowych etapów Alzheimera, zaburzeń związanych ze stosowaniem opioidów, zespołu stresu pourazowego, zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu i dysfunkcji związanych z depresją.

Według Rolanda Griffithsa są bardzo poważne przesłanki do tego, że psylocybina jest skuteczna w terapii nowotworów u pacjentów, wśród których wystąpiły epizody lękowe i depresyjne.

„Posiadamy również obiecujące dane dotyczące osób z depresją, jak również oporną na leczenie depresją. Mamy dane na potencjalną skuteczność w szeregu zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, kokainy i paleniu papierosów” – powiedział Griffiths.

Na pierwszy ogień psylocybina?

„Pojawiające się dane dotyczące psylocybiny i innych psychodelików pokazują, że mogą one wywoływać zmiany neuroplastyczne, aż w końcu dokonać zmian w mózgu, których do tej pory po prostu nie rozumiemy” – dodaje Griffiths.

Zespół przebada dokładnie mechanizm działania psylocybiny. Sprawdzi co dzieje się na poziomie układu nerwowego, co powoduje, że doświadczenia po zażyciu psylocybiny są tak wyraźne i trwale pozytywne.

Co ciekawe naukowcy zagłębią się również w potencjał psychodelików w zakresie wspierania kreatywności i dobrego samopoczucia zdrowych ochotników. Jak donosi Medscape Medical News, FDA w ostatnim czasie przyznała psylocybinie miejsce wśród dostępnych preparatów w terapii zaawansowanej depresji.

„To największy przełom w historii badań środków psychodelicznych, wskazujący, że wiele osób zdaje sobie sprawę, jaki potencjał ma psylocybina w leczeniu psychiatryczny” – powiedział dr n. med. George Greer, psychiatra i prezes Heffer Research Institute.

KB

Źródło:

  • Megan Brooks. First US Center for Psychedelic Research a ‚Game Changer’ – Medscape – Dec 02, 2019.
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych