W Warszawie dwie nowe wystawy o farmaceutach | farmacja.pl

W Warszawie dwie nowe wystawy o farmaceutach

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-04 11:50:00 /

Muzeum Farmacji oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają we wrześniu na dwie nowe wystawy poświęcone farmaceutom - "Res pharmaceuticae" i "Farmacja na Uniwersytecie". Zwiedzający będą mogli dzięki nim zobaczyć zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poznać historię różnych leków oraz dawne fotografie, dokumenty z epoki, insygnia wydziałowe i miejsca związane z dziejami farmacji na Uniwersytecie Warszawskim.

Pierwsza wystawa "Farmacja na Uniwersytecie" jest organizowana wspólnie przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Farmacji im. A. Leśniewskiej (Oddziału Muzeum Warszawy). Jej wernisaż odbędzie się 7 września o godz. 14.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Wystawa obejmuje okres od 1809 roku, czyli od powołania w Warszawie Gabinetu Farmaceutycznego przy Szkole Lekarskiej (zwanej też w dokumentach Wydziałem Lekarskim), do wybuchu II wojny światowej, kiedy to farmacja miała już ugruntowane miejsce na uczelni jako dziedzina nauki równoprawna z innymi kierunkami, w randze wydziału.

Na planszach i wielkoformatowych wydrukach umieszczonych w Bibliotece Uniwersyteckiej zostaną zaprezentowane dawne fotografie, dokumenty z epoki, insygnia wydziałowe i miejsca związane z dziejami farmacji na UW. Wystawę będzie można oglądać do 13 października.Muzeum Farmacji przygotowało także nową wystawę główną "Res pharmaceuticae" w swojej odnowionej siedzibie (ul. Piwna 31/33).

- Wystawa stała „Res pharmaceuticae” jest kolejnym krokiem w stronę upowszechniania wiedzy z zakresu historii farmacji. W muzeum zwiedzający będą mogli zobaczyć zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz poznać historię różnych leków - czytamy w komunikacie prasowym Muzeum Farmacji. - Uroda szklanych naczyń aptecznych zaskoczy widza różnorodnością barw i kształtów, a otwarta farmaceutyczna biblioteka zachęci do skorzystania z niej na miejscu. Muzeum proponuje ekspozycje tematyczne: Officina sanitatis, Materia medica, Kolor i szlif, Forum magistry Antoniny Leśniewskiej oraz Leki Kampo z Japonii.

Źródło: uw.edu.pl / muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj