REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 września 2019

W wycofanym Ibufenie było za dużo ibuprofenu. Producent uspokaja…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Na początku tygodnia Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu jedną serię leku Ibufen dla dzieci Forte o smaku truskawkowym. Przyczyną jest nieprawidłowa zawartość ibuprofenu w syropie. Producent przyznaje, że stężenie leku było większe niż powinno.

Dokładnie 10 września Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą na terenie całego kraju lek Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym, z serii numer 031118 (termin ważności: 11.2020). Jako przyczynę takiej decyzji podano wynik poza specyfikacją w zakresie zawartości ibuprofenu. Dokument nie precyzował jednak czy substancji czynnej było w leki za dużo czy za mało. Wątpliwości te rozwiał sam producent (czytaj więcej: Syrop przeciwgorączkowy dla dzieci wycofany z obrotu).

– Przyczyną wycofania jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją  w zakresie parametru zawartość ibuprofenu. W w/w serii produktu stwierdzono nieznacznie wyższy poziom substancji czynnej ibuprofen. Wycofanie serii z rynku ma charakter prewencyjny. Wielkość przekroczenia nie stanowi ryzyka przedawkowania dla pacjenta – informuje na swoich stronach firma Polpharma.

REKLAMA

Producent zaznacza, że wycofanie syropu Ibufen dla dzieci Forte ma charakter prewencyjny i dotyczy wyłącznie jednej serii produktu. Pozostałe serie obecne na rynku spełniają wymogi specyfikacji i są dostępne dla pacjentów.

REKLAMA

W przypadku zapytań ze strony pacjentów, informacji medycznych firma udzielana od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Po tych godzinach informacja udzielana jest pod nr telefonu: +48 885 566 100. Można również skierować zapytania drogą elektroniczną poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie producenta, wybierając w polu adresata: Zapytania medyczne.

Źródło: ŁW/Polpharma

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych