Waldemar Buda: Prowadzenie apteki przez farmaceutę to gwarancja jej prawidłowego funkcjonowania | farmacja.pl

Waldemar Buda: Prowadzenie apteki przez farmaceutę to gwarancja jej prawidłowego funkcjonowania

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-25 09:47:31 /

Dzisiaj aż dwie sejmowe komisje zajmą się ustaleniem ostatecznego kształtu noweli Prawa farmaceutycznego. Projekt spotkał się m.in. z krytyką Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzeżeń nie krył także wicepremier Mateusz Morawiecki. O projekcie mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości.

Gość zaznaczył, że uwagi ministra Morawieckiego dotyczą wyłącznie tego, czy jedynym podmiotem, uprawnionym do prowadzenia apteki będzie farmaceuta. – Ustawa ma wiele innych rozwiązań, które mają rynek regulować, dlatego nadal ma sens – mówił.

UOKiK wskazywał z kolei, że nowe prawo może spowodować wzrost cen dla konsumentów, a także mieć negatywne skutki dla pracowników. Zdaniem Budy, to błędne założenie, gdyż nowelizacja nie dotknie funkcjonujących już aptek, a sejmowa komisja proponuje przepisy na przyszłość. – Mamy aptek powyżej średniej europejskiej, około 15 tys. Wszelkie nowe zasady będą ewolucyjnie zmieniały rynek, będzie powstawało kilkadziesiąt nowych placówek rocznie i to do nich zastosujemy nowe prawo – wyjaśniał.
Zmiany w prawie farmaceutycznym wywołują również niepokój ambasad zagranicznych, które bronią swoich inwestorów na polskim rynku. Waldemar Buda zaznaczył, że to sygnał, by chronić rodzimych przedsiębiorców. – Nie chcielibyśmy, by rynek farmaceutyczny został zdominowany przez podmioty zagraniczne. Chcemy się temu przeciwstawić, mamy polskich przedsiębiorców, a prowadzenie apteki przez farmaceutę to rękojmia prawidłowego jej funkcjonowania i dobro pacjentów – tłumaczył.

Gość podkreślił również, że nadmierne zażywanie leków jest niebezpieczne dla zdrowia i życia, dlatego rola farmaceuty odgrywa kluczową rolę. – Musimy spowodować, by nie były sprzedawane leki, na których się zarabia, a te, które są konieczne dla zdrowia Polaków – podsumował.

Więcej w całej audycji do posłuchania pod tym adresem

Źródło: polskieradio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj