REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 października 2020

Walia: w aptekach zaszczepiono przeciw grypie 10 razy więcej osób niż w zeszłym roku

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Lokalne apteki w Walii przeprowadziły we wrześniu 2020 roku 10 razy więcej szczepień przeciwko grypie niż rok wcześniej. Dane opublikowane przez walijski rząd 7 października, mówią o 16323 szczepieniach wykonanych we wrześniu tego roku – w porównaniu do 1652 szczepień, jakie przeprowadziły placówki apteczne we wrześniu 2019.

Co więcej, Russell Goodway, dyrektor naczelny Community Pharmacy Wales, podkreślał, że od października 2019, o 32% wzrosnąć miała liczba lokalnych farmaceutów uprawnionych do przeprowadzania szczepień, a także, że w tym roku, 86% lokalnych aptek oferowało usługę szczepienia przeciw grypie.

Gabinety lekarzy pierwszego kontaktu oraz lokalne apteki współpracują, po to, by zagwarantować, że możliwe będzie zaszczepienie tak dużej ilości pacjentów, jaka będzie potrzebna, a także po to, by zapewnić, że osiągnięte zostaną cele, jakie zakłada walijski rząd (zobacz też: Wielka Brytania: wysoki popyt na szczepionki przeciw grypie powoduje problemy z dostawą).

REKLAMA

Sytuacja w Anglii

Z kolei w Anglii, według danych Pharmaceutical Services Negotiating Committee (PSNC) na dzień 7 października 2020, w placówkach aptecznych przeprowadzono ponad 1,3 mln szczepień w ramach NHS. W sezonie 2019/2020, miało to być 1 718 147 szczepień. We wrześniu tego roku, w angielskich aptekach podano więc 951 353 szczepionki, co oznacza 2,5-krotny wzrost w porównaniu z 375 310 szczepieniami przeprowadzonymi w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.

REKLAMA

Alastair Buxton, dyrektor NHS Services oraz PSNC, miał komentować, że lokalne apteki i ich zespoły „wykazały się w ogromny sposób, podając niewiarygodną ilość szczepionek przeciw grypie w ramach NHS, tak wcześnie w tym sezonie. Wiemy, że nie było  to łatwe, z największą grupą pacjentów, która kwalifikowała się do szczepień, a także z zainteresowaniem, które na wielu terenach przewyższało zapasy. Jednakże, sektor lokalnych aptek, po raz kolejny udowodnił swoją zasadniczą rolę w zapobieganiu oraz w zakresie zdrowia publicznego” (czytaj również: Wielka Brytania: popyt na szczepionkę przeciw grypie trzykrotnie większy niż w 2019)

PSNC pozostaje we współpracy z DHSC (Departament Zdrowia i Opieki Społecznej), po to, by zapewnić, że sektor będzie miał dostęp do szczepionek z dodatkowych, rządowych zapasów, kiedy te zaczną być dystrybuowane w listopadzie (2020 roku).

Co w Szkocji

W Szkocji, Coronavirus Act 2020 oznacza, że lokalne apteki po raz pierwszy są uprawnione do przeprowadzania szczepień przeciwko grypie w ramach NHS – choć usługa ta jest zlecana przez lokalne zarządy ds. zdrowia. Wiele szkockich aptek miało już natomiast oferować szczepienia przeciwko grypie prywatnie.

AM/pharmaceutical-journal.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych