REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 września 2018

Ważna informacja dla aptek przed zakupem nowych czytników kodów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Już 9 lutego 2019 roku w życie wejdzie Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/161 dotyczące zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Do tego czasu apteki będą musiały zaopatrzyć się w nowe czytniki umożliwiające wycofanie niepowtarzalnego identyfikatora potwierdzającego autentyczność leku.

CSIOZ opracowało procedurę awaryjną dla realizacji e-recepty w sytuacji braku dostępności do systemu teleinformatycznego w aptece, w której to będzie wykorzystywany identyfikator 2D- QR CODE (fot. Shutterstock)

Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zwrócił się z prośbą o przekazanie do aptek informacji dotyczących weryfikacji planowanych zakupów skanerów, w związku z wejściem w życie rozporządzenia o zabezpieczeniach na opakowaniach leków.

REKLAMA

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Fundacji KOWAL (Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków), która podjęła się obowiązku utworzenia w Polsce Krajowego Systemu Weryfikacji Autentyczności Leków (System Krajowy), niepowtarzalnym identyfikatorem Systemu będzie kod w formacie 2D Data Matrix, w którym zawarte będą informacje takie jak kod produktu, numer seryjny, numer partii oraz data ważności.

REKLAMA

– Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opracowało procedurę awaryjną dla realizacji e-recepty w sytuacji braku dostępności do systemu teleinformatycznego w aptece, w której to będzie wykorzystywany identyfikator 2D- QR CODE – poinformował dyrektor CSIOZ. – Z informacji uzyskanych przez CSIOZ skanery 2D – DATA MATRIX również obsługują standard 2D – QR CODE, niemniej jednak zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie do aptek informacji, aby przed dokonaniem zakupu skanerów weryfikowały czy planowany do zakupu skaner obsługuje oba typy standardów kodów 2D (2D – QR CODE oraz 2D – DATA MATRIX).

Źródło: OIA w Warszawie

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych