REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 stycznia 2020

WAŻNE: apteki mogą mieć problem z odrzuceniem sprawozdania refundacyjnego

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Zespół KS-AOW informuje o możliwych problemach, jakie mogą mieć apteki korzystające z tego programu, jeśli w styczniu realizowały refundowane e-recepty „pro familiea” lub „pro auctore”. Z powodu rozbieżności w specyfikacjach formatu DRR może dochodzić do odrzucania przez NFZ w całości sprawozdania refundacyjnego.

– W trakcie testowania funkcjonalności systemu KS-AOW związanej z realizacją e-Recept „pro familia”/”pro auctore” zauważyliśmy rozbieżności w specyfikacjach formatu dokumentu DRR (udostępnionego przez CSIOZ) i formatu zestawienia refundacyjnego (komunikat LEK 2.6 udostępniony przez NFZ). Rozbieżności te mogą być powodem odrzucenia przez NFZ w całości sprawozdania refundacyjnego, w którym znajduje się realizacja choć jednej refundowanej e-Recepty „pro familiae” lub „pro auctore” – czytamy w wiadomości zespołu KS-AOW, która trafiła dzisiaj do aptek w całej Polsce.

Pracownicy firmy Kamsoft zwracają uwagę, że na stronie internetowej NFZ opublikowana została 13 stycznia 2020 roku informacja o zmianie formatu komunikatu LEK 2.6, który to format likwiduje wspomnianą wcześniej rozbieżność. Do czasu zakończenia wdrożenia w oddziałach NFZ wersji systemu, który będzie weryfikował, zgodnie z nową specyfikacją komunikatu LEK 2.6, dostarczane z aptek sprawozdania refundacyjne, mogą występować utrudnienia w sprawozdawczości realizowanej przez apteki (czytaj również: Apteki mają problem z zestawieniem refundacyjnym. NFZ wyjaśnia…).

REKLAMA

– Jeżeli w Państwa aptece miała miejsce realizacja refundowanej e-Recepty „pro familiae” lub „pro auctore” i oddział NFZ nie zdąży do czasu wysłania przez Państwo sprawozdania zaktualizować swojego systemu informatycznego, to rozwiązaniem może być usunięcie tych pozycji ze sprawozdania refundacyjnego, które są realizacjami takich recept i wysłanie sprawozdania bez takich pozycji a po uzyskaniu informacji z NFZ o aktualizacji systemu w oddziale NFZ wysłaniu korekty zawierającej usunięte wcześniej pozycje – informuje zespól KS-AOW.

REKLAMA

Aby ułatwić aptekom ten proces KAMSOFT przygotowuje nową wersję systemu KS-AOW, która w trakcie pracy nad zestawieniem refundacyjnym pozwoli Państwu oznaczyć i usunąć ze sprawozdania refundacyjnego te pozycje, które dotyczą realizacji e-Recept „pro familiae” lub „pro auctore”. Nowa wersja będzie dostępna dla w dniu dzisiejszym tj. 15 stycznia 2020 roku (czytaj również: NFZ tłumaczy opóźnienia w przetwarzaniu zestawień refundacyjnych aptek).

Możliwe scenariusze i błędy

Dla tych z aptek, które realizowali w styczniu refundowane e-Recepty „pro familiae” lub „pro auctore” mogą mieć miejsce, w zależności od poniższych okoliczności, następujące sytuacje:

  • oddział NFZ zaktualizował swój system i Państwo zaktualizowali system KS-AOW – sprawozdanie refundacyjne zostanie przyjęte przez NFZ,
  • oddział NFZ zaktualizował swój system lecz Państwo nie zaktualizowali system KS-AOW – sprawozdanie refundacyjne zostanie wygenerowane z informacją o błędzie, który opisany został wcześniej lecz NFZ przyjmie takie sprawozdanie bez błędu,
  • oddział NFZ nie zaktualizował swojego systemu a Państwo zaktualizowali system KS-AOW – NFZ odrzuci sprawozdanie refundacyjne lecz system KS-AOW umożliwi Państwu szybkie odnalezienie pozycji w sprawozdaniu, które mogą powodować odrzucenie całego sprawozdania,
  • oddział NFZ nie zaktualizował swojego systemu i Państwo nie zaktualizowali systemu KS-AOW – NFZ odrzuci sprawozdanie refundacyjne lecz odszukanie pozycji, które powodują odrzucenie sprawozdania będą mogli Państwo realizować samodzielnie, bez wsparcia systemu

– W sytuacji kiedy Państwo nie dokonacie aktualizacji systemu KS-AOW do najnowszej wersji to w trakcie zapisu sprawozdania refundacyjnego może pojawić się standardowy komunikat informujący o błędach w sprawozdaniu wynikających z weryfikacji zgodności danych z formatem komunikatu LEK 2.6 (w tym przypadku będzie to dotyczyło „analizy składni atrybutu ‚root’”) – informuje Zespół KS-AOW.

Źródło: ŁW/Kamsoft

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych