REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 października 2019

WAŻNE: Jak liczyć e-receptę? Ministerstwo Zdrowia odpowiada…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia przygotowało dla pracowników aptek odpowiedzi na ich pytania dotyczące realizowania e-recept. Wśród ponad 150 odpowiedzi znajdują się również te, na które farmaceuci czekają najbardziej. Jak liczyć ilość leku, jaka pozostała pacjentowi do wydania z e-recepty?

Resort zdrowia przygotował odpowiedzi na ponad 150 pytań, które zadali lekarze, pielęgniarki i farmaceuci. Zdecydowana większość z nich dotyczy realizacji e-recept w aptekach. Wszystkie dostępne są w formie informatora liczącego sobie 35 stron. Pracowników aptek zdecydowanie najbardziej zainteresują odpowiedzi dotyczące błędów, jakie zdarzają się na elektronicznych receptach (czytaj również: Aptekarze coraz bardziej zaniepokojeni i zniecierpliwieni e-receptą).

Jak obliczyć pacjentowi ilość leku po 30 dniach?

Od 7 września 2019 r. obowiązują nowe przepisy. Nakazują one pracownikom aptek, po upływie 30 dni od daty wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” recepty, realizować ją z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. Liczy się je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia” (czytaj więcej: WAŻNE: Od 7 września nowe zasady realizowania e-recept w aptekach!).

REKLAMA

Zasady tych wyliczeń budziły wiele kontrowersji wśród farmaceutów. Stąd też kilka z pytań, na które w informatorze odpowiada ministerstwo, dotyczy tego problemu. Resort zdrowia wyjaśnia w nich zasady wyliczania ilości leku, który można pacjentowi wydać po 30 dniach od jej wystawienia. Oto te odpowiedzi:

REKLAMA

W przypadku realizacji e-recepty po upływie 30 dni od daty wystawienia lub naniesionej na recepty daty realizacji „od dnia” recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty lub naniesionej daty realizacji od dnia. Jak w praktyce należy to liczyć?

W przypadku gdy pacjent rozpocznie realizację recepty po upływie 30 dni, może ją zrealizować z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. W związku z powyższym nawet realizacja recepty w ostatnich tygodniach ważności recepty jest możliwa. Wyliczenie należnej wówczas pacjentowi ilości leku w odniesieniu do liczby pozostałych dni pozwoli na określenie faktycznej ilości leku przeznaczonego do wydania kierując się wytycznymi określonymi przepisami prawa, tj.:

 • jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie produkt niezbędny do 180-dniowego okresu stosowania;
 • jeżeli wydanie produktu w wyliczonej ilości (z uwagi na wielkość opakowania) jest niemożliwe, należy wydać produkt w najmniejszym opakowaniu dopuszczonym do obrotu w Polsce.

Przykład poprawnego wyliczenia:

Na e-recepcie przypisano lek X w ilości 36 opakowań po 30 tabletek, z dawkowaniem 3 x 1 tabletka. E-recepta została wystawiona 1.10.2019 r.:

 • do dnia 31.10.2019 r. można wydać pełna ilość tj. 36 opakowań, z uwzględnieniem, że przy jednorazowym wydaniu możemy wydać leku tylko na 180 dni kuracji
 • jeżeli pacjent pojawi się z e-receptą 1.11.2019 należy pomniejszyć o 93 tabletki (31 dni x 3 tabletki dziennie).

W przypadku pomniejszenia ilości wydawanego leku o okres niestosowania (gdy pacjent rozpocznie realizację recepty po upływie 30 dni) może być sytuacja, gdy wyliczona ilość leku nie pokrywa się z ilością leku w pełnych opakowaniach. Jakiej wielkości „ostatnie” opakowanie można wydać w ramach zaokrąglania?

Ilość wydawanego leku może przekroczyć wyliczoną ilość leku do wielkości najmniejszego opakowania dopuszczonego do obrotu. Przykład poprawnego wyliczenia:

Na e-recepcie przypisano lek X w ilości 7 opakowań po 30 tabletek, z dawkowaniem 3 x 1 tabletka (najmniejsze dopuszczone do obrotu opakowanie to 30 tabletek). E-recepta została wystawiona 1.10.2019:

 • jeżeli pacjent pojawi się z e-receptą 11.11.2019 r. ilość tabletek należy pomniejszyć o 123 (3 tabletki x 41 dni), co oznacza, że można wydać 87 tabletek (co — zgodnie z zasadą zaokrąglenia do najmniejszego dopuszczonego do obrotu opakowania — daje 3 opakowania).

Co w sytuacji, gdy lekarz przepisze jedno najmniejsze opakowanie leku, natomiast nie określi dawkowania. Jak ma postąpić farmaceuta po 30 dniach, ponieważ nie ma możliwości wyliczenia na ile lek ma starczyć?

Farmaceuta nie powinien w takim przypadku zrealizować e-recepty.


Interpretacja zgodna z „Kalkulatorem e-recepty”

Przypomnijmy, że Grupa Farmacja.net przygotowała kalkulator e-recepty. Dostępny jest całkowicie bezpłatnie w aplikacji Pharm:assistant. Umożliwia on wyliczenie ilości leku, jaką apteka będzie mogła wydać pacjentowi co najmniej 30 dni od daty jej wystawienia. Wyjaśnienia przedstawione przez ministerstwo zdrowia potwierdzają prawidłowość interpretacji przepisów, która została zastosowana przy tworzeniu kalkulatora e-recepty. Innymi słowy: kalkulator e-recepty wylicza ilość leku jaką można wydać pacjentowi, zgodnie z interpretacją ministerstwa zdrowia (czytaj więcej: Kalkulator e-recepty będzie niezbędny w każdej aptece?).

Obecnie dostępna jest wersja 2.0 beta kalkulatora. Umożliwia ona wyliczenie ilości leku, jaką apteka będzie mogła wydać pacjentowi co najmniej 30 dni od daty jej wystawienia. Pozwala również uwzględnić ilość leku, która z danej e-recepty została już pacjentowi wydana. Na najbliższy wtorek planowana jest ostateczna aktualizacja kalkulatora, która będzie zawierała:

 • możliwość wpisania ułamkowego dawkowania leku
 • wyniki z uwzględnieniem różnej wielkości opakowań leku
 • komunikaty zgodne z aktualnym brzmieniem przepisów

Aktualnie kalkulator znajduje się obecnie w fazie testów i dalszego rozwoju. Wszelkie uwagi i zauważone błędy prosimy przesyłać na nasz adres e-mail.

Kalkulator jest dostępny w bezpłatnej aplikacji Pharm:assistant. (czytaj również: Kalkulator e-recepty na komputerze aptecznym lub telefonie? Instalacja jest prosta… ).

Termin ważności e-recepty – będą zmiany w przepisach!

Odpowiadając na pytania farmaceutów, ministerstwo zdrowia poinformowało, że trwają obecnie prace legislacyjne dotyczące różnicowania czasu ważności e-recepty. Obecnie recepta elektroniczna ważna jest 365 dni od daty wystawienia lub naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”. Wyjątek stanowią recepty na:

 • antybiotyk – 7 dni
 • preparat immunologiczny – 120 dni
 • środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1-30 dni

– Rozpoczęte zostały prace legislacyjne w zakresie zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 maja 2018 r. poprzez wskazanie, że ważność e-recepty powyżej 30 dni (tj. ważność w przedziale 31 dni – 365 dni) dotyczy tylko sytuacji, w której odpowiednie oznaczenie zostanie dokonane przez osobę wystawiającą daną e-receptę – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Źródło: ŁW/ezdrowie.gov.pl

e-recepta_Pytania i odpowiedzi dla pracowniko_w medycznych i aptekarzy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych