REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 września 2019

WAŻNE: Od 7 września nowe zasady realizowania e-recept w aptekach!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Dokładnie 7 września wchodzi w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Nowelizacja ta wprowadza nowe zasady dotyczące realizowania elektronicznych recept. Oto krótkie podsumowanie najważniejszych zmian.


Podstawy prawne

Zmiany dotyczące wystawiania i realizacji e-recept znalazły się w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. 23 sierpnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, a większość jej zapisów wejdzie w życie w ciągu 14 dni. Środowisko aptekarskie już podczas prac nad ustawą w Komisji Zdrowia, wskazywało na duży poziom skomplikowania przepisów, który może być problemem podczas realizowania recept w aptekach. A konkretne chodzi o nowe brzmienie art. 96a ust. 7 Prawa farmaceutycznego (czytaj również: E-recepta pomoże, gdy w lokalnej aptece nie będzie leku. Jak?).

REKLAMA

Z nowych przepisów wynika, że receptę papierową nadal będzie można zrealizować w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”. Natomiast w przypadku recepty elektronicznej, pacjent będzie mógł wykupić leki w ciągu 365 dni. Bez zmian pozostaną terminy realizacji recept na antybiotyki (7 dni). 30 dni od daty wystawienia pacjent będzie miał też na realizację recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1 (czytaj również: Apteka poprawi błędy na e-recepcie. Zmiany weszły w życie…).

REKLAMA

Z nowelizowanych przepisów wynika, że lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania. Przy czym na jednej recepcie w postaci papierowej ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego nie może przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Z kolei pielęgniarka i położna w przypadku recepty w postaci elektronicznej może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania. W przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego pielęgniarka lub położna może przepisać go wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego (czytaj również: NFZ: Pielęgniarki nie mogą przepisywać leków recepturowych).

Ile leku wyda apteka?

Wśród farmaceutów wątpliwości budzą przepisy dotyczące tego ile leku przepisanego będzie można wydać pacjentowi, w zależności od czasu jaki upłynął od jej wystawienia. Otóż art. 96a ust. 7a mówi, że „przypadku realizacji recepty elektronicznej:

1) po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”,

2) jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania

– przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie”.

Wątpliwości zgłaszane przez środowisko

Podczas prac nad ustawą sejmowej Komisji Zdrowia, uwagę na zawiłość tych przepisów zwracał uwagę ekspert Konfederacji Lewiatan Michał Morek.

– Panie ministrze, w art. 96a został dodany pkt 7a, który nas, farmaceutów praktyków, zastanowił, jak będzie wyglądało liczenie tych leków i wyłączenie terapii, jeżeli recepta zostanie zrealizowana później. Prosilibyśmy o wyjaśnienie, ewentualnie wskazanie, jak ta procedura będzie wyglądała, bo z punktu widzenia praktyka wydaje mi się, że po kilku miesiącach od zrealizowania takiej recepty te obliczenia będą sprawiały trudności farmaceutom – mówił Morek, prosząc wiceministra Janusza Cieszyńskiego o wyjaśnienie.

– Odnośnie do kwestii związanych z tym, jak obliczać te wartości przy wydawaniu opakowań, w przypadku, w którym od wystawienia recepty upłynął już jakiś czas, to jest to jasno opisane w przepisach. W naszej ocenie, to nie wymaga doprecyzowania. Wychodzimy też naprzeciw państwa oczekiwaniom i tak naprawdę dajemy też możliwość w granicach prawa, w ramach przepisów, wydania z „górką”, żeby nie było takiej wątpliwości, że pacjent nie dostanie całego leku. Nawet, jeżeli to jest lek refundowany, nawet, jeżeli to jest lek, do którego państwo dopłacą, to zawsze potrzeby pacjenta, na podstawie ordynacji lekarskiej, zostaną zaspokojone – zapewniał wiceminister.

Odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia

Redakcja serwisu MGR.FARM wystosowała do Ministerstwa Zdrowia szereg pytań dotyczących funkcjonowania nowych przepisów od 7 września. Pytania te otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną (redakcja@mgr.farm) oraz pojawiały się one w komentarzach pod wcześniejszą publikacją na ten temat (czytaj więcej: Zmiany w przepisach o receptach i matematyczna łamigłówka dla farmaceutów). Oto odpowiedzi jakie uzyskaliśmy:

Pytanie 1. Czy art. 96a ust. 7a obowiązujący od 7 września 2019 r. będzie dotyczył recept wystawionych również przed dniem 7 września? Ustawa tego nie precyzuje, a wskazane przepisy dotyczą realizacji recept, a nie ich wystawiania. Stąd pojawia się wątpliwość czy e-recepty wystawione przez 7 września, należy realizować zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 7 września?

ODPOWIEDŹ: Przepisy ustawy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie później. Wśród nich nie ma jednak art. 96a ust. 7 i 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (art. 4 nowelizacji ustawy).  Należy zatem przyjąć, że ww. regulacja wejdzie w życie 7 września 2019 r.

Pytanie 2. Czy termin ważności e-recept – 365 dni – dotyczy tylko e-recept wystawionych po 7 września, czy również tych wystawionych wcześniej, ale realizowanych w aptekach po 7 września?

ODPOWIEDŹ: Wydłużony do 365 dni termin realizacji e-recepty nie dotyczy tych recept, które zostały wystawione przed wejściem w życie ustawy tj. przed 7 września 2019 r.

Pytanie 3. Jak w obliczu obowiązującego od 7 września art. 96a ust. 7a, należy postąpić w następującej sytuacji: Pacjent ma na e-recepcie wypisane dwa opakowania leku np. Furosemidu. Na recepcie brakuje dawkowania. Do apteki pacjent przychodzi 31 dni od wystawienia recepty. Ile opakowań leku powinien pacjentowi wydać pracownik apteki i dlaczego?

ODPOWIEDŹ: W pierwszej kolejności należy zauważyć, że informacja o sposobie dawkowania jest jednym z elementów istotnych na recepcie, który na niej powinien się znaleźć. W przypadku jednak braku takiej informacji osoba wydająca lek może go wydać pod określonymi warunkami. Zgodnie bowiem z § 10 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept w przypadku m.in. niewpisania na recepcie przez lekarza sposobu  dawkowania leku – osoba wydająca wydaje maksymalnie taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w dwóch najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie dla tego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, a w przypadku produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych niepodlegających refundacji – ilość nie większą niż ilość zawarta w dwóch najmniejszych opakowaniach dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem przypadków, w których sposób dawkowania musi być wpisany zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pytanie 4. Jeśli lekarz wypisze jedno najmniejsze opakowanie refundowane leku BEZ dawkowania, to ile farmaceuta może mu wydać po 30 dniach skoro nie da się wyliczyć na ile lek miał starczyć, a recepta ważna jest 365 dni?

ODPOWIEDŹ: Por. odpowiedź na pytanie 3. Osoba wydająca produkt leczniczy może wydać  jedno najmniejsze opakowanie.

Pytanie 5. Zgodnie z art. 96a ust. 7a pkt 2, pacjent może jednorazowo otrzymać lek na 180 dni stosowania. Kiedy pacjent może otrzymać pozostałą ilość leku z tej e-recepty, jeśli lekarz zapisał go więcej? Po kilku minutach? Po 180 dniach?

ODPOWIEDŹ: Przepisy nie określają odstępu czasu po którego upływie pacjent może otrzymać pozostałą ilość leku po otrzymaniu ilości leku na 180 dni (lub mniej) stosowania. Pacjent ma zatem prawo otrzymać lek przed upływem kolejnych 180 dni od zakupu poprzedniej ilości leku.

Pytanie 6. Przepis mówi, że w przypadku leku wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie. Chodzi o najmniejsze opakowanie zarejestrowane czy najmniejsze opakowanie refundowane?

ODPOWIEDŹ: Przepis odnosi się do najmniejszego opakowania leku dopuszczonego do obrotu.

ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY

Źródło: ŁW/Dziennik Ustaw
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych