REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 maja 2020

We wtorek ruszają dalsze prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty (druk nr 238) trafił do Sejmu 3 lutego, a do Komisji Zdrowia został skierowano 12 lutego. Od tego czasu prace nad nim mocno zwolniły. Jeszcze w marcu na stronach sejmowych publikowano różne opinie do niego (SN, PUODO, RGNiS). Niemniej w obliczu pandemii koronawirusa wstrzymano posiedzenia Komisji Zdrowia. Posłowie mieli zatem sporo czasu, by zapoznać się z projektem. Przypomnijmy, że wraz z uzasadnieniem oraz raportem z konsultacji publicznych, liczy sobie 800 stron (czytaj również: Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty trafił do Sejmu. Ponad 800 stron…).

Ostatecznie po ponad 3 miesiącach oczekiwania, w najbliższy wtorek odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia prowadzone będzie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość. Przewidziana jest również transmisja na stronach Sejmie od godziny 13:00 (oraz MGR.FARM).

Przypomnijmy, że projekt ustawy o zawodzie farmaceuty trafił do na biurko Ministra Zdrowia w styczniu 2019 roku. Jednak do konsultacji publicznych oddano go dopiero w połowie lipca. Wpłynęło do niego ponad 1200 opinii, które często były ze sobą sprzeczne (czytaj więcej: Trwają konsultacje ustawy o zawodzie farmaceuty. Zgłaszane uwagi są często sprzeczne…). Mimo to Ministerstwo Zdrowia nie zdecydowało się na zorganizowanie konferencji uzgodnieniowej. Projekt zmieniono i 11 października skierowano do Stałego Komitetu Rady Ministrów (czytaj więcej: Kolejny krok do ustawy o zawodzie farmaceuty. A co z technikami?).

REKLAMA

Nowa wersja projektu nieco odchudzono. Pierwotnie miał on 90 stron, a jego uzasadnienie 62 strony. Obecnie projekt liczy sobie 85 stron, a jego uzasadnienie ma ich 44 (czytaj więcej: Ustawa o zawodzie farmaceuty po konsultacjach. Co zmieniono?). Usunięto z niego m.in. wcześniejsze zapisy dotyczące opiniowania kandydatów na stanowisko kierownika apteki przez rady aptekarskie. To oznacza, że w tej kwestii nic się nie zmieni (czytaj więcej: Opiniowanie kierowników aptek przez radę aptekarską. Czy będą zmiany?).

REKLAMA

800 stron do przeczytania…

3 lutego Premier Mateusz Morawiecki skierował projekt do Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. W opisie projektu na stronach sejmowych można przeczytać, że dotyczy on “kompleksowego uregulowania zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego przez doregulowanie wykonywania zawodu przez farmaceutów, ze szczególnym uwzględnieniem rozszerzenia zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów w taki sposób, aby mogli brać oni aktywny i znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią”.

Całość dokumentacji dotyczącej projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, skierowanej do Sejmu, obejmuje ponad 800 stron. Znalazł się wśród nich sam projekt i jego uzasadnienie, ale również raport z konsultacji publicznych, Ocena Skutków Regulacji oraz niektóre z rozporządzeń, które Minister Zdrowia będzie musiał opublikować w swoim Dzienniku po uchwaleniu Ustawy (czytaj również: 524 strony raportu po konsultacjach publicznych projektu ustawy o zawodzie farmaceuty).

Do prezentowania stanowiska Rządu w sprawie projektu, w toku prac parlamentarnych został upoważniony przez Premiera, Minister Zdrowia.

Rządowy projekt ustawy o zawodzie farmaceuty

Źródło: KW/sejm.gov.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych