REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 września 2019

Wiceminister zdrowia wygrał z Faktem. Czeka na wykonanie wyroku…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Marcin Czech – były wiceminister zdrowia – w kwietniu wygrał apelację do wyroku w sprawie publikacji sprostowania na łamach dziennika Fakt. W lipcu 2018 roku na łamach gazety ukazał się artykuł mówiący, że Czech odpowiada za utratę przed budżet państwa milionów złotych za brak wydania decyzji o refundacji jednego z leków. Gazeta musi opublikować sprostowanie w tej sprawie.

W lipcu 2018 roku w dzienniku „Fakt” ukazał się artykuł pod tytułem „Szef NFZ do ministra zdrowia o jego zastępcy: Przez niego tracimy miliony!”. Ówczesny wiceminister zdrowia Marcin Czech był w niej oskarżany o podejmowanie decyzji refundacyjnych, które NFZ kosztowały setki milionów złotych. Redakcja MGR.FARM już wtedy wskazywała, że treść publikacji rozmija się z faktami i jest próbą ataku medialnego na wiceministra (czytaj więcej: Atak na wiceministra zdrowia Marcina Czecha pozbawiony sensu).

Po publikacji Faktu w lipcu 2018 roku, zawarte w nim informacje dementowało również Ministerstwo Zdrowia. Na stronach resortu pojawiła się wówczas szczegółowa informacja punktująca nieścisłości publikacji brukowca. Sprawa ostatecznie trafiła też do sądu…

REKLAMA

Marcin Czech pod ostrzałem mediów

„Afera” rozkręcona przez Fakt dotyczyła leku Herceptin (substancja czynna trastuzumab) stosowany przy leczeniu raka piersi. Istnieją dwie postaci tego leku: podskórna i dożylna. Lek w postaci podskórnej do 2030 roku objęty jest ochroną patentową. Ten w wersji dożylnej ma jednak dopuszczone do obrotu tańsze zamienniki. A mimo to resort zdrowia od dwóch lat wydawał niepotrzebnie setki milionów złotych. Winą za taki stan rzeczy „Fakt” obarcza Marcina Czecha, wiceministra zdrowia.

REKLAMA

Fakt wskazywał, że tylko w 2017 roku na trastuzumab budżet wydał 375 mln zł. Gdyby kupować zamienniki można by zapewnić dostęp do leku większej liczbie Polek i zaoszczędzić 100 mln zł rocznie! Problem polegał na tym, że Marcin Czech pracował w ministerstwie zdrowia od 1 sierpnia 2017 roku. Tymczasem decyzja o refundacji leku trastuzumab zapadła w czerwcu 2016, czyli rok wcześniej.

Artykuł Barbary Burdzy na ten temat opublikowano w Fakcie 6 lipca 2018 roku. Już 10 lipca pełnomocnik Marcina Czech skierował do redaktora naczelnego dziennika wniosek o opublikowanie sprostowania. Gazeta jednak go nie opublikowała, a Marcin Czech nie otrzymał żadnej informacji o przyczynie odmowy jego publikacji. W rezultacie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wygrana apelacja i sprostowanie

Pierwszy wyrok w tej sprawie, który zapadł w październiku 2018 roku, okazał się niekorzystny dla byłego wiceministra zdrowia. Sąd stwierdził m.in., że jego wniosek o sprostowanie nie spełniał wymogów formalnych, a samo sprostowanie miało być też zbyt długie. Z godnie z prawem prasowym treść sprostowania nie może przekroczyć dwukrotności objętości prostowanych fragmentów prostowanych fragmentów artykułu.

Marcin Czech wniósł apelację od tego wyroku, która ostatecznie 25 kwietnia 2019 r. sąd uznał za częściowo zasadną. Sąd zobowiązał dziennik Fakt do bezpłatnego opublikowania sprostowania o treści:

„W związku z opublikowaniem w dniu 06.07.2018 r. w dzienniku (…) artykułu pt. „(…)” oświadczam, że:

  1. Nie jest prawdą, że jako wiceminister (…) jestem odpowiedzialny za utratę przez budżet państwa milionów złotych ze względu brak wydania od 2016 r. decyzji o refundacji leku biorównoważnego dla leku zawierającego substancję (…), bowiem na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie (…) powołany zostałem w dniu (…), natomiast dopiero w maju 2018 r. lek biorównoważny zawierający substancję (…) został zarejestrowany przez Europejską Agencję Leków.
  2. Wniosek refundacyjny leku biorównoważnego został złożony w dniu 25 maja 2018 r., a decyzja refundacyjna dotycząca zarówno leku oryginalnego jak i biorównoważnego wydana została w najszybszym możliwym terminie tj. 28 czerwca 2018 r. Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Listy leków refundowanych publikowane są co 2 miesiące, a zatem biorąc pod uwagę datę rejestracji leku oraz złożenie wniosku refundacyjnego nie było nawet fizycznej możliwości by lek biorównoważny wpisać na listę wcześniej.”

Sprostowania ciągle brak

Choć wyrok sądu apelacyjnego zapadł już w kwietniu 2019 roku, to jego treść opublikowano w Portalu Orzeczeń dopiero w ubiegłym tygodniu (26 sierpnia). Okazuje się, że dziennik Fakt do tej pory nie wykonał wyroku sądu i nie opublikował sprostowania.

– Potwierdzam – wygrałem :-). Sprostowania nie wydrukowali :-(. Dlatego się nie chwaliłem. Nieetyczne zachowania dziennikarki szybkie, droga sądowa wolna… – napisał na Twitterze Marcin Czech.

Marcin Czech odszedł ostatecznie z ministerstwa zdrowia w styczniu 2019 roku. W resorcie pracował od sierpnia 2017 roku i odpowiadał za obszary leków i farmacji oraz współpracy międzynarodowej. Stworzył przyjętą przez Radę Ministrów we wrześniu 2018 r. Politykę Lekową Państwa – dokument o charakterze strategicznym, który określa priorytety działań Rządu RP w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022.

W czasie pracy w Ministerstwie Zdrowia prof. Marcin Czech przygotowywał zmiany legislacyjne takie jak nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne obejmująca m.in. w badania kliniczne. Współpracował z Ministerstwem Finansów w zakresie objęcia transportu leków ustawą o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Prowadził prace nad projektem pilotażu wdrożenia opieki farmaceutycznej oraz ustawą o zawodzie farmaceuty (czytaj więcej: Marcin Czech odchodzi z Ministerstwa Zdrowia).

Źródło: ŁW/Portal Orzeczeń
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych