Wiceminister zdrowia zapowiada walkę ze znachorami | farmacja.pl

Wiceminister zdrowia zapowiada walkę ze znachorami

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-08-21 10:20:40 /

Józefa Szczurek-Żelazko - wiceminister zdrowia - wzięła niedawno udział w konferencji, na której jednym z prelegentów był znany znachor, Jerzy Zięba. W sieci zawrzało. Czyżby resort zdrowia legitymizował w ten sposób medycynę alternatywną? Nic bardziej błędnego...

Okazuje się, że pani wiceminister stawiła się na konferencji, żeby dementować nieprawdziwe teorie tzw. medycyny alternatywnej. W rozmowie z na:Temat tłumaczy, dlaczego przedstawiciele resortu powinni uczestniczyć także w takich spotkaniach.

- Poszłam na tę konferencję z premedytacją. Nie możemy, jako przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, pozostawać bierni w obliczu szkodliwych dla społeczeństwa działań znachorów czy osób niewystarczająco przygotowanych do wygłaszania różnych tez związanych ze zdrowiem, żeby nie powiedzieć, że w ogóle nieprzygotowanych. Udział w tym spotkaniu utwierdził mnie w tym, że powinniśmy bywać na takich konferencjach i kategorycznie dementować wszelkie nieprawdziwe informacje - zapewnia Szczurek-Żelazko.

Przedstawicielka resortu zdrowia zwraca uwagę, że podczas takich spotkań nieprawdziwe informacje przekazywane są z takim przekonaniem i umiejętnością oddziaływania na ludzi, że ci ludzie w pewnym momencie zaczynają wątpić w medycynę opartą na faktach, nauce. W to co jest uznawane na całym świecie i potwierdzone naukowo.
- Dlatego musimy działać, nie możemy udawać, że nie docierają do nas wypowiedzi różnych - nie boję się użyć tego słowa - hochsztaplerów. Jeśli nie będziemy reagować, to zrobimy krzywdę naszemu społeczeństwu - mówi wiceminister zdrowia.

Działania znachorów bywają działaniami na pograniczu, są zawoalowane, nie mają jasnych znamion czynu niedozwolonego. Dlatego często trudno im cokolwiek udowodnić, procesy trwają latami. Jeśli pacjent korzysta z porad znachorów, a jest nieuleczalnie chory i umiera, to często trudno potem stwierdzić, czy zgon nastąpił z powodu stosowania się do zaleceń znachora, czy był naturalny z powodu choroby.

- Potrzebni są fachowcy, którzy będą tłumaczyć, że możemy wiele chorób, nawet ciężkich, leczyć bardzo skutecznie, zgodnie z nauką i sztuką lekarską - mówi wiceminister zdrowia. - Jeśli nie możemy wyleczyć choroby, to zapewniamy leczenie paliatywne, pomoc psychologiczną, ale nie można oszukiwać ludzi, że witaminą C albo wodą z pamięcią można wyleczyć z nowotworu.

Cała rozmowa dostępna na stronach na:Temat.

Źródło: natemat.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj