Wiceminister Zdrowia zgadza się z opinią NRL o homeopatii | farmacja.pl

Wiceminister Zdrowia zgadza się z opinią NRL o homeopatii

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-28 10:11:23 /

Na początku ubiegłego tygodnia Naczelna Rada Lekarska wystosowała pismo, w którym podkreśliła, że twierdzenia o skuteczności produktów homeopatycznych nie są potwierdzone naukowo i opierają się na XVIII-wiecznych teoriach. Wiceminister Zdrowia, Jarosław Pinkas, zgodził się z tą opinią.

Pinkas proszony w czwartek przez dziennikarzy o komentarz do tej sprawy, powiedział, że zgadza się z opinią NRL o homeopatii. - Nie można mamić pacjentów - podkreślił. - Nadrzędna jest uczciwość lekarska. Uczciwy lekarz posługuje się twardymi danymi naukowymi, medycyną opartą na faktach, a nie mitami i nie szaleństwem - powiedział. Przypomniał, że lekarze mają prawny obowiązek stosowania medycyny opartej na dowodach naukowych.

- Naczelna Izba Lekarska nie ma żadnego merkantylnego interesu w tym, żeby postponować homeopatię. Jedynym jej interesem jest to, że rzeczywiście w przestrzeni publicznej powinna się pojawić uczciwość - komentował.
Dopytywany, czy resort zgadza się z propozycją NRL, że opakowania produktów homeopatycznych powinny być odpowiednio oznaczane, odpowiedział, że należy prowadzić działania edukacyjne informujące o niepotwierdzonej skuteczności takich produktów.

Również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł proszony o komentarz do pisma NRL, powiedział, że jego zdanie na temat homeopatii „jest zgodne ze stanowiskiem nauki’. Nie ma dowodów naukowych na skuteczność tej metody leczenia - podkreślił.

Źródło: Gazeta Prawna

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj