Więcej kodeiny w pojedynczym opakowaniu leku | farmacja.pl

Więcej kodeiny w pojedynczym opakowaniu leku

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-22 09:59:47 /

W podpisanym 16 grudnia przez Ministra Zdrowia rozporządzeniu w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży, nastąpiły zmiany w stosunku do wcześniejszego projektu.

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić bez recepty lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Rozporządzenie określa następującą maksymalną zawartość tych substancji w lekach wydawanych w ramach jednorazowej transakcji:

- pseudoefedryna – 720 mg,
- kodeina – 240 mg,
- dekstrometorfan – 360 mg.

- Zmiana ta nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Wskazane zawartości są wystarczające do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby – twierdzi Ministerstwo Zdrowia.
Co ciekawe we wcześniejszym projekcie wspomnianego rozporządzenia, dopuszczalną ilością kodeiny w pojedynczym opakowaniu leku było 150 mg. Informowało o tym Ministerstwo Zdrowia w komunikacje z 1 grudnia. W trakcie konsultacji publicznych pojawiły się jednak liczne głosy wskazujące na konieczność zwiększenia tej liczby.

Tego między innymi dotyczyło stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej, która wskazywała, że kodeina zwykle występuje w dawkach 15 mg po 10 tabletek - np. w leku złożonym Antidol - przy jednoczesnym dawkowaniu 4 razy dziennie przez 3 dni. W rezultacie do zalecanej terapii potrzebne byłoby 12 tabletek czyli 180 mg.

Jeszcze dalej w swoim stanowisku poszła Fundacja Praw Obywatelskich, która postulowała o ustalenie ograniczenia zawartości kodeiny w pojedynczym opakowaniu leku na poziomie minimum 300 mg. Fundacja wskazywała też, że utrzymanie ograniczenia na poziomie 150 mg spowoduje konieczność wycofania z obrotu najmniejszego opakowania leku Nurofen Plus (12 tabl. po 12,8 mg). Ten sam problem w swoim stanowisku podjęła zresztą też firma Renkitt Benckiser - producent Nurofenu - postulując zwiększenie limitu do 204 mg.

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limit zawartości kodeiny w pojedynczym opakowaniu leku na 240 mg. Uchroniło to od wycofania ze sprzedaży OTC m.in. Nurofenu Plus po 12 tabletek, jak i Solpadeine po 24 tabletki.

Źródło: RCL / MZ

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj