REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 października 2018

Więcej kontroli leków po aferze z walsartanem

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Fenactil, Flegafortan, Milukante, Ozurdex i kilkanaście różnych preparatów z walsartanem – to tylko część leków, które w ostatnich miesiącach zostały wycofane w Polsce z obrotu. W sumie Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał w tym roku już dwa razy więcej decyzji wycofujących, niż miało to miejsce w analogicznym okresie 2017 roku.

Wśród wycofanych leków zdarzają się przypadki, które nie mają przełożenia na zdrowie pacjentów. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Większa liczba decyzji wycofujących z obrotu leku to przede wszystkim efekt zwiększonych kontroli rynku farmaceutycznego. Jednym z powodów takiej sytuacji jest niedawna międzynarodowa afera z walsartanem. Kilka miesięcy temu wycofano z aptek 48 środków kilkunastu firm. Powodem była substancja czynna zawarta w produktach, która pochodziła od tego samego producenta i mogła być zanieczyszczona.

– Dostarczał ją jeden z chińskich wytwórców, firma Zheijang Tianyu Pharmaceuticals. Można to uznać za wycofanie o dużej skali – komentuje w Gazecie Prawnej Michal Trybusz, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Przyczyną wycofywania niektórych leków z rynku są błędy w ulotce (dotyczące np. dawkowania), wyniki badania produktu poza specyfikacją (czyli ujawnienie podczas niego zbyt małej lub zbyt dużej ilości substancji czynnej czy dodatkowych składników) oraz zanieczyszczenia produktu substancją potencjalnie szkodliwą dla zdrowia.

Jak przyznają eksperci, zdarzają się przypadki, które nie mają przełożenia na zdrowie pacjentów. Powodem wycofania ostatnio z rynku syropu na kaszel o smaku malinowym były nieaktualne druki informacyjne, które nie uwzględniały zatwierdzonej zmiany. Nie zmieniono na nich kategorii leku z roślinnego tradycyjnego stosowania na tradycyjny produkt leczniczy roślinny.

Źródło: Gazeta Prawna

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych