REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 1 października 2019

Wiedza o medycznej marihuanie jest bardzo niska – komentarz Spectrum Therapeutics

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Kilka dni temu TVN doniósł, że zatrzymano młodego mężczyzny, który miał przy sobie medyczną marihuanę. Podejrzewano, że były to substancje zabronione. W związku z tym firma Spectrum Therapeutics wydała oświadczenie. Jedyny dystrybutor leczniczych konopi w Polsce potwierdza, że nadal poziom wiedzy na temat tego środka leczniczego jest bardzo niski…

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie  2017 roku. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia 2019 roku są dostępne na polskim rynku. Pomimo tego poziom wiedzy na ich temat jest w Polsce bardzo niski. To poskutkowało sytuacją przytoczoną przez TVN (czytaj więcej: Policja nie uwierzyła, że to medyczna marihuana…).

Potrzeba szerokiej kampanii edukacyjnej

Spectrum Therapeutics to jedyny jak dotąd podmiot, który dystrybuuje konopie medyczne w Polsce. Od momentu wprowadzenia na rynek tego produktu prowadzi szkolenia skierowane do lekarzy i farmaceutów. Jednak należałoby opracować i wdrożyć kampanię edukacyjną obejmującą zarówno lekarzy, jak i farmaceutów oraz służby mundurowe – tłumaczy firma. Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana zwraca uwagę, że efekty zarekwirowania pacjentowi konopi medycznych podczas terapii można porównać do odebrania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Wskazuje też, że w Polsce znajduje się aż ponad 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi. Substancje te często są jedynym środkiem leczniczym, który niweluje ból chorego, np. cierpiącego na chorobę nowotworową, padaczkę czy stany lękowo-depresyjne. A na to choruje mężczyzna zatrzymany przez policję, który nabył konopie właśnie u Spectrum Therapeutics.

REKLAMA

Pomimo tego, że konopie medyczne są legalne w kraju od prawie roku, w dalszym ciągu walczymy z niskim poziomem wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas terapii. Edukacja na temat dostępności, działania oraz składników konopi medycznych, jak widać między innymi na przykładzie zdarzenia opisywanego przez media, jest niezwykle istotna dla pacjentów, środowiska medycznego i farmaceutycznego, administracji publicznej oraz policji. Bez wyraźnej zmiany w tym obszarze pacjenci używający konopi medycznych będą narażeni na tego typu nieprzyjemności – mówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics.

REKLAMA

Trzy zasady chroniące przed nieprzyjemnymi skutkami

Udało nam się bardzo szybko wyjaśnić przypadek osoby zatrzymanej przez Policję. Jest to nasz pacjent, który legalnie nabył sporą ilość konopi medycznych i wykorzystuje je w swojej terapii. Zakupiony susz jako jedna z niewielu substancji może przywrócić mu akceptowalny komfort życia. Niestety, aktualnie nie może korzystać z zakupionych konopi medycznych, ponieważ są zabezpieczone przez Policję. Ustaliliśmy ze Spectrum Therapeutics, że Medicana pokryje koszt następnej konsultacji medycznej pacjenta, a spółka zrekompensuje mu stratę poprzez pokrycie kosztów zakupu kolejnego opakowania suszu mówi Anna Słocka z Centrum Leczenia Medycznymi Konopiami Medicana.

Spółka przypomina też, jak można zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych skutków ewentualnego zatrzymania przez Policję z powodu podejrzenia posiadania niedozwolonych substancji:

  1. Przed zrealizowaniem recepty w aptece, bezpiecznie jest najpierw wykonać zdjęcie recepty
    i w ten sposób udokumentować powód posiadania konopi.
  2. Należy zachować rachunek z apteki, który jest dowodem nabycia konopi medycznych w aptece.
  3. Podczas zatrzymania przez Policję najszybszą drogą weryfikacji jest wskazanie imienia
    i nazwiska oraz numeru telefonu lekarza, który wypisał naszą receptę, lub adres apteki, w której ja zrealizowaliśmy.

Źródło: IK/Spectrum Therapeutics

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych