REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 15 września 2020

Wielka Brytania: apele o możliwość wprowadzania przez farmaceutów zmian na receptach

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Ze względu na „no-deal Brexit” (Brexit bez porozumienia), a także potencjalną drugą falę COVID-19, spodziewa się, że brytyjski system opieki zdrowotnej zostanie poddany kolejnym presjom dotyczącym łańcucha dostaw, a to z kolei oznacza utrudnienia w dostępie do leków dla pacjentów. Dlatego, siedem wiodących organizacji farmaceutycznych podpisało list, w którym apelują do Sekretarza Zdrowia, by ten pozwolił farmaceutom na wprowadzanie „mniejszych zmian” na receptach – po to, by mogli oni dostarczać pacjentom różną ilość, moc, formułę lub wersję generyczną tego samego leku, jeżeli ten znajduje się na wyczerpaniu (czytaj również: Wielka Brytania: RPS chce, by farmaceuci mogli dokonywać zmian na receptach).

Takich zmian mogą już dokonywać farmaceuci w Szkocji, podobnie jak wszyscy farmaceuci szpitalni.

List, podpisany m.in. przez Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne, PSNC, British Medical Association i Royal College of General Practitioners, wzywa do przeprowadzania zmian legislacyjnych przed końcem okresu przejściowego Brexitu, a więc do 31 grudnia.

REKLAMA

Propozycja nie obejmuje zastępowania terapii, co do której organy twierdzą, że „powinna być ona natomiast kierowana z powrotem do osoby przepisującej, ewentualnie z zaznaczeniem możliwych alternatyw, tak, by pomóc dokonać właściwych zmian leków”.

REKLAMA

Jeżeli wnioski zostaną przyjęte,  ciążący na farmaceutach obowiązek prawny cofania do osoby przepisującej w przypadku, gdy potrzebna jest zamiana leku z powodu jego braku, bądź odsyłania z powrotem pacjentów, zostanie usunięty (zobacz także: Rola farmaceuty w zapewnianiu dostępu do leków powinna się zwiększyć).

To frustrujące dla pacjenta, farmaceuty i osoby przepisującej. Cały proces może powodować opóźnienia w dostępie do leków i zabiera specjalistom dostarczającym usługi zdrowotne czas, który mógłby zostać spożytkowany na udzielaniu pomocy pacjentom, którzy tego naprawdę potrzebują – czytamy w liście. – Stały feedback ze strony specjalistów dostarczających usługi zdrowotne sugeruje, że podczas gdy mogą one być właściwe w przypadku pewnych braków na poziomie krajowym, protokoły dotyczące niedoborów leków są stosowane bardzo rzadko. Lekarze rodzinni, farmaceuci oraz grupy pacjentów wierzą, że potrzebne jest bardziej pragmatyczne podejście.

AM/pharmacynetworknews.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych