REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 12 lutego 2020

Wielka Brytania: nowe stanowisko RPS w sprawie kursów doszkalających farmaceutów na lekarzy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Brytyjskie Królestwo Farmaceutyczne przyjęło nowe podejście odnośnie szkoleń, które mają umożliwić farmaceutom przekwalifikowanie na lekarzy.

Znane jest stanowisko Brytyjskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (RPS) odnośnie kursów, które miałyby umożliwić tamtejszym farmaceutom uzyskanie tytułu lekarza. Nowe komentarze nadeszły tuż po tym, jak ujawnione zostały dokumenty, według których takie rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone po Brexicie po to, by rozwiązać kryzys kadrowy brytyjskiego systemu ochrony zdrowia (czytaj też: Wielka Brytania: farmaceuci będą mogli dokształcić się na lekarzy?).

Zaproszenie do rozmowy

RPS wzywa więc do „przyjęcia nowego podejścia w sprawie szkoleń farmaceutów na początkowym etapie kariery, którzy mogliby przyjąć nowe role w brytyjskim systemie ochrony zdrowia (NHS)”. Sandra Gidley, przewodnicząca Towarzystwa, zaprasza natomiast „rząd, NHS oraz liderów związanych z edukacją, do dyskusji, aby dowiedzieć się więcej o proponowanych zmianach”.

REKLAMA

Przypomnijmy, że podczas konferencji we wrześniu 2019 roku, naczelny przewodniczący brytyjskiego NHS, Simon Stevens, miał ogłosić, że farmaceuci dostaną szansę, by przekwalifikować się na lekarzy. Jego zdaniem takie poluzowanie istniejących dotychczas przepisów regulujących sposób, w jaki można uzyskać tytuł lekarza, może sprawić, że NHS stanie się organizacją bardziej elastyczną.

REKLAMA

Farmaceutów też brakuje

Taka propozycja spotkała się z ostrożnym przyjęciem ze strony Gidley, która podkreślała, że „farmaceuci są dumni z tego, co robią”, a zapotrzebowanie na ich kwalifikacje jest w społeczeństwie coraz bardziej powszechne. Ostrzegała także, że samych farmaceutów również brakuje – do obsadzenia jest około 6 tysięcy stanowisk – a możliwość przekwalifikowania się, jeszcze tę sytuację skomplikuje. 

Rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej (GMC) miał natomiast powiedzieć, że „Izba wesprze tylko takie zmiany systemie edukacji medycznej, które spełniać będą powszechnie uznane brytyjskie standardy”.

Źródło: AM/Pharmaceutical-journal.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych