REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 października 2019

Wielka Brytania ogranicza eksport równoległy leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do kontroli sytuacji dotyczącej braków dla kluczowych leków, w tym hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), poprzez ograniczenie ich eksportu.

The Department of Health and Social Care (DHSC) zapowiedział, że istniejące zapasy HTZ pozostaną w Wielkiej Brytanii dla pacjentów do momentu rozwiązania problemów produkcyjnych. Dodatkowo zezwolono farmaceutom na wydawanie fluoksetyny w mniejszej dawce w przypadku braku leku o większej dawce. Zdecydowano się na ten ruch po sondażu farmaceutów, którzy stwierdzili, że większość z nich doświadcza niedoborów wszystkich rodzajów leków, w tym hormonalnej terapii zastępczej, leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych.

Wśród braków znajdują się również leki na nadciśnienie, antykoncepcja, leki przeciwbólowe i kremy do skóry. 402 farmaceutów, którzy odpowiedzieli na ankietę zamieszczoną przez Chemist and Druggist, stwierdziło, że najczęściej brakuje HTZ, z czego 84% z nich stara się bezskutecznie ją zdobyć. DHSC poinformował, że ograniczenie eksportu hormonalnej terapii zastępczej wspiera inne starania mające na celu zmniejszenie niedoborów leków na wyspach brytyjskich (czytaj również: Brytyjskie apteki będą dzielić się lekarstwami? Pomysł na brexit).

REKLAMA

Zakaz eksportu równoległego

Celem ograniczeń jest powstrzymanie hurtowników od eksportu równoległego. Zjawisko to występuje w całej Europie i polega na tym, że leki przeznaczone dla pacjentów danego kraju, są sprzedawane po wyższej cenie w innym kraju.

REKLAMA

Łącznie 19 leków HTZ będzie podlegać nowym ograniczeniom eksportowym. Podobnie sytuacja wygląda we Francji i Hiszpanii. Planowane jest również ograniczenie kolejnych pięciu leków, do których należą wszystkie ampułkostrzykawki z adrenaliną i szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (czytaj również: Belgia: hurtownie farmaceutyczne z zakazem eksportu leków).

Rząd wprowadził także wytyczne dotyczące niedoboru fluoksetyny dla pacjentów z receptą na wszystkie dawki, które są aktualnie niedostępne. Aktualnie farmaceuci mają do dyspozycji kapsułki zawierające 20mg fluoksetyny, tabletki i roztwory doustne. Farmaceuci będą mogli je wydawać bez konieczności powrotu pacjenta do lekarza po nową receptę (czytaj więcej: Brytyjscy farmaceuci dostali instrukcje od rządu w sprawie braku leków).

Rząd uspokaja przed Brexitem

DHSC twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Brexit powoduje problemy z podażą leków, chociaż wprowadzone wytyczne mogą być wykorzystane jako narzędzie w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z opuszczeniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Wiem, jak niepokojące mogą być niedobory leków dla tych, których stan zdrowia zależy od ich przyjmowania, więc jest to absolutnie niezbędne, aby pacjenci mieli zawsze dostęp do bezpiecznych i skutecznych terapii za pośrednictwem National Health System. Nowe rozwiązania, które wprowadzamy, pomogą nam zapewnić pacjentom potrzebne leki i opiekę na jaką zasługują – powiedział sekretarz zdrowia Matt Hancock.

DHSC tłumaczy problem niedoboru tak – „łańcuch dostaw leków jest złożony i ściśle regulowany, więc problemy mogą powstać z różnych przyczyn, w tym z powodów na etapie produkcji”. Aktualnie co miesiąc realizowanych jest w Wielkiej Brytanii około 360 000 recept na hormonalną terapię zastępczą. Firmy, które złamią nowe przepisy mogą napotkać na reakcję ze strony Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA).

Dr Rick Greville, dyrektor ds. Łańcucha dostaw w Association of the British Pharmaceutical Industry (ABPI), powiedział, że decyzja o podjęciu środków ostrożności w celu ochrony dostaw leków będzie mile przyjęta przez członków stowarzyszenia.

– Oznacza to, że zapasy leków, które firmy zgromadziły w poprzednich miesiącach, będą lepiej chronione i dostępne do użytku tylko dla pacjentów Brytyjskiej Służby Zdrowia – tłumaczy Greville.

Źródło: KB/County Press

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych