REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 września 2020

Wielka Brytania: ponad połowa farmaceutów deklaruje, że nie otrzymuje płatnego urlopu szkoleniowego

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Około 51% farmaceutów, którzy wzięli udział w badaniu, podkreśla, że nie ma takiej możliwości, by otrzymać płatny urlop szkoleniowy. Problem ten, najbardziej odczuwać mają farmaceuci z aptek lokalnych  – tu prawie trzy czwarte  (72%) z 456 badanych osób zadeklarowało, że nigdy nie otrzymuje takiego urlopu. Podobnie odpowiedziało 51% farmaceutów szpitalnych (udział w badaniu wzięły 432 osoby) oraz 19% farmaceutów pracujących w przychodniach lekarskich oraz w sieci placówek podstawowej pomocy, PCN (udział wzięło 165 respondentów).

Podobnie rzecz ma się z usystematyzowanymi szkoleniami – 39% respondentów w sektorze, miała przyznać, że nie jest im dana możliwość uczestnictwa w takich treningach. Takiej odpowiedzi udzieliło 50% farmaceutów z aptek lokalnych, 41% farmaceutów szpitalnych oraz 19% farmaceutów z przychodni lekarskich oraz PCN (czytaj też: Wielka Brytania: Matt Hancock chce zwiększyć finansowanie sektora farmaceutycznego).

Na pytanie o bariery, które utrudniają im właściwe wykonywanie swojej pracy, 34% farmaceutów szpitalnych odpowiedziało, że jest to właśnie brak szkoleń i możliwości dalszego kształcenia. Tego samego zdania jest także 30% farmaceutów z aptek lokalnych oraz 23% z przychodni oraz PCN.

REKLAMA

Królewskie Towarzystwo Farmaceutyczne (RPS), w ramach kampanii Workforce Wellbeing campaign, także apeluje o to, aby wszyscy farmaceuci mieli dostęp do płatnych urlopów szkoleniowych, tak, by wesprzeć i umożliwić im zawodowy rozwój. W ostatnim dokumencie, „The future of pharmacy in a sustainable NHS: key principles for transformation and growth” zaznacza się, że urlopy szkoleniowe powinny być zabezpieczane i opłacane.

REKLAMA

Konsekwentnie podkreślamy, że opłacane urlopy szkoleniowe muszą stanowić element planu pracy farmaceutów – mówi przewodnicząca RPS, Sandra Gidley. – Dla farmaceutów, płatne urlopy szkoleniowe mają kluczowe znaczenie, by utrzymać i rozwijać ich praktykę, a społeczeństwu daje to gwarancję, że usługi farmaceutyczne są dostarczane w sposób bezpieczny i z zachowaniem wysokich standardów (zobacz również: Wielka Brytania: konieczne jest uświadomienie znaczenia lokalnych farmaceutów)

AM/pharmaceutical-journal.com

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych