REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 sierpnia 2019

Wielka Brytania: tabletki opóźniające okres łatwiej dostępne?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Brytyjska sieć aptek i drogerii „Superdrug” ułatwia dostęp do tabletek opóźniających okres. Lek zawierający nortestosteron jest wydawany wyłącznie na receptę. Do tej pory był dostępny w aptece za pośrednictwem tzw. internetowej usługi lekarskiej i musiał być specjalnie zamawiany. Sieć aptek chce to jednak zmienić…

Obecnie tabletki opóźniające miesiączkę można kupić na miejscu, w dowolnej aptece „Superdrug” w Wielkiej Brytanii, po konsultacji z farmaceutą. Argumentem przemawiającym za zwiększeniem dostępności do leku było umożliwienie kobietom większej kontroli nad swoim ciałem.

Aby pigułka działała, powinna być zażyta trzy dni przed spodziewanym okresem. Miesiączka zostanie opóźniona o około trzy kolejne dni. Te szacunki nie dotyczą kobiet, które aktualnie stosują antykoncepcję.

REKLAMA

Lekarz rodzinny Dr Pixie McKenna prowadząca własną klinikę w Londynie twierdzi, że „pigułki opóźniające okres dają większy wybór kobietom, jeśli chodzi o termin wystąpienia miesiączki. Ważne, żeby pamiętać o przeczytaniu ulotki dołączonej do opakowania. Rekomenduję także, aby zawsze skonsultować wszelkie obawy i pytania ze specjalistą”.

REKLAMA

Dr Lucinda Farmer rzeczniczka Wydziału Zdrowia Seksualnego i Rozrodczego poinformowała The Independent, że opóźnienie okresu może być pożądaną alternatywą, zwłaszcza że i tak wiele metod antykoncepcyjnych powoduje brak menstruacji.

– Nie uważa się, że równoczesne stosowanie nortestosteronu i antykoncepcji wpływa na jej skuteczność, więc kobiety mogą bezpiecznie przyjmować te leki razem – komentuje dalej Dr Farmer.

Źródło: KB/independent.co.uk

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych