REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 października 2020

Wielka Brytania: wysoki popyt na szczepionki przeciw grypie powoduje problemy z dostawą

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

National Pharmacy Association (NPA) poinformowało w zeszłym tygodniu, że zapasy szczepionki przeciwko grypie „są już na wyczerpaniu” w niezależnych aptekach, z powodu „wyjątkowo wysokiego popytu oraz szybkiej reakcji zespołów lokalnych farmaceutów”.

NPA miało także donieść, że pozostaje „w dialogu” z rządem oraz władzami NHS w celu „dostarczenia zapasów do będących na linii frontu placówek w trybie pilnym”. Podkreślało także znaczenie tego, by zapasy te zostały uzupełnione, po to, aby osoby należące do grup podatnych na ryzyko, zostały jak najszybciej zaszczepione.

Brakujące zapasy

Pete Horrock, farmaceuta nadinspektor w sieci Knights Pharmacy, mówił 23 września, że jego zamówienia na szczepionkę przeciw grypie, już obecnie „były o 30% wyższe w porównaniu do zeszłego roku”, a także, że jedyne szczepionki, jakie pozostały, pochodzą z „rezerw zapasowych” używanych wewnątrz sieci (czytaj też: Wielka Brytania: popyt na szczepionkę przeciw grypie trzykrotnie większy niż w 2019).

REKLAMA

W czasie pandemii, próbowałem kontaktować się z dostawcami, by zwiększyć moje zamówienia, ale otrzymałem odpowiedź, że nie ma więcej dostępnych szczepionek, jako że żadna nadwyżka nie została odebrana przez centralne zamówienia – relacjonował Horrock. – Od przyszłego tygodnia, moje zespoły farmaceutyczne będą więc musiały odsyłać pacjentów z kwitkiem, niszcząc w ten sposób reputację farmaceutów, którzy są zdolni do dostarczania pierwszej klasy, dogodnych dla pacjentów usług.

REKLAMA

Podobne głosy podnoszą także inne zespoły apteczne. Jeden z farmaceutów z południa Anglii, który chciał pozostać anonimowy, donosił, że jego niezależna apteka „nie może zdobyć żadnych szczepionek przeciw grypie”. Jak twierdzi farmaceuta, sprzedawca hurtowy AAH miał powiedzieć aptece, że „powinna była ona zamówić” swoje zapasy szczepionki w lipcu i jest „mało prawdopodobne, by zdobyła je teraz”.

Przedstawiciele innych aptek, którzy podkreślają, że duża liczba ich pacjentów zgłaszała trudności z dostępem do zapasów szczepionki, mieli też powiedzieć w rozmowie z portalem C+D, że jeden z ich klientów „próbował złożyć zamówienie 24 lipca” z AAH, ale „powiedziano mu, że okienko do składania zamówień, zostało zamknięte w czerwcu”.

Dodają oni też, że apteki „nie są nawet bliskie tego, by zaspokoić istniejący popyt”:

Jeśli rząd mówi, że istnieją duże zapasy, to chcielibyśmy dowiedzieć się, gdzie one są.

DH: dostawy będą stopniowe

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (DH) wyjaśniał w zeszłym tygodniu portalowi C+D, że posiada „wystarczającą ilość szczepionek, by zaszczepić przeciwko grypie ponad 30 milionów osób w Anglii”:

Dostawa szczepionek odbędzie się stopniowo z jesieni na zimę, a priorytetem jest, by najpierw podać je tym, którzy narażeni są na największe ryzyko, podczas gdy pozostałych prosi się o poczekanie do późniejszych miesięcy w roku.

DH nie odpowiedział na pytanie ze strony C+D, kiedy zespoły apteczne będą miały dostęp do wyodrębnionych zapasów. Jednakże, potwierdził on, że zgodził się na dostarczanie dodatkowych dawek szczepionek przeciwko grypie od producentów (zobacz także: Wielka Brytania: PDA ostrzega farmaceutów, by ci nie przechwalali się liczbą przeprowadzanych szczepień)

1 października, minister gabinetu cieni pracy i emerytur, Vicky Foxcroft, oraz Steve MaCabe, deputowany z Partii Pracy, złożyli pisemne zapytania parlamentarne, zwracając się do rządu o dostępne wsparcie dla aptek w zaopatrzeniu w wystarczającą ilość szczepionek przeciwko grypie, tak, by wyjść naprzeciw tegorocznemu, zwiększonemu popytowi.

Minister farmacji Jo Churchill miała odpowiedzieć: 

DH wskazał, że nie będzie możliwe odpowiedzieć na to pytanie w zwykłym czasie. Odpowiedź jest w trakcie przygotowań i zostanie ona dostarczona, gdy  tylko będzie to możliwe.

Jak najszybsze rozwiązanie

Leyla Hannbeck, dyrektor naczelna Association of Independent Multiple Pharmacies (AIMp), potwierdziła, że jej członkowie podnosili głosy „dotyczące braków w zaopatrzeniu w szczepionki”. Co więcej, organizację poinformowano, że „DH otrzyma zapasy, które zamawiał, od wczesnego listopada do końca grudnia”.

Chcemy, aby trudności dotyczące dostaw szczepionek zostały rozwiązane jak najszybciej, tak, by zapewnić, że nie będą istnieć bariery, które przeszkadzają zespołom farmaceutycznym w oferowaniu tej wspaniałej usługi – mówiła Hannbeck.

Rzecznik Company Chemists’ Association (CCA) miał z kolei zaznaczać, że popyt na szczepionki rzeczywiście „znacznie wzrósł” w porównaniu z prognozami sprzed pandemii, a to z powodu „zwiększonej świadomości ryzyka współistnienia grypy oraz COVID-19”, a także „większej społecznej świadomości korzyści, jakie przynosi szczepienie przeciw grypie”.

22 września, członkowie CCA, sieci Boots oraz Lloydspharmacy, z powodu wysokiego popytu, czasowo wstrzymały rejestrację kolejnych osób na szczepienia przeciw grypie (czytaj także: Sieć Boots zawiesiła zapisy na szczepionkę przeciw grypie także osobom w wieku 65 i więcej lat).

AM/chemistanddruggist.co.uk

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych