REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 lipca 2020

Wielka Brytania zabezpiecza sobie 60 mln dawek szczepionki produkowanej przez Sanofi i GlaxoSmithKline

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak poinformowano w środę, Brytyjczycy podpisali z koncernami Sanofi oraz GlaxoSmithKline kontrakt, który przewiduje dostawę 60 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi.

Nie są znane warunki finansowe tej umowy. Wiadomo jedynie, że koncerny Sanofi oraz GSK potwierdziły w swoim oświadczeniu, że oficjalnego zatwierdzenia szczepionki, jeśli dane kliniczne będą pozytywne, można będzie spodziewać się do końca pierwszej połowy 2021 roku.

Ważna decyzja

Kontrakt ten jest pierwszym, jaki Sanofi i GSK podpisały z Wielką Brytanią w związku z potencjalną szczepionką przeciw COVID-19 (czytaj również: COVID-19: Włochy, Francja, Niemcy oraz Niderlandy podpisały kontrakt na szczepionkę).

REKLAMA

Faktem pozostaje, że nie mamy żadnych gwarancji – mówił Sekretarz Stanu ds. Strategii Biznesowej, Alok Sharma, i dodawał: – Ważne jest, żebyśmy zabezpieczyli sobie wczesny dostęp do szerokiej gamy obiecujących kandydatów szczepionek … po to, by zwiększyły się szanse, że jedna z nich okaże się skuteczna.

REKLAMA

Rosnące zapasy

Biorąc pod uwagę, że ponad 20 szczepionek znajduje się w fazie testów na ludziach, taki ruch może wywołać obawy, że bogate kraje, jak Stany Zjednoczone czy państwa członkowskie Unii Europejskiej, będą gromadzić ich dawki z wyprzedzeniem, z niekorzyścią dla państw biedniejszych.

W ubiegłym tygodniu, brytyjski rząd podpisał umowę na 30 mln dawek eksperymentalnej szczepionki BioNTech/Pfizer, a także umowę na 60 mln dawek szczepionki Valneva.

Wcześniej, ogłoszono także zawarcie kontraktu z AstraZeneca na 100 mln dawek ich potencjalnej szczepionki, opracowywanej we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim (zobacz też: Szczepionka na COVID-19 coraz bliżej? Uniwersytet Oksfordzki ma dobre wieści).

Źródło: AM/pharmacy.biz

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych