REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 30 czerwca 2020

Wielka Brytania: zwiększenie roli aptek kluczem do odbudowy po kryzysie COVID-19

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Kilka brytyjskich organizacji związanych z systemem ochrony zdrowia opublikowało w tym miesiącu wspólny 24-stronnicowy raport adresowany do grupy ds. reagowania przeciw COVID-19 w sektorze nauk przyrodniczych. Pojawia się w nim apel o zwiększenie roli społeczności farmaceutycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Celem jest wsparcie sektora po kryzysie wywołanym koronawirusem.

Grupa ds. reagowania została ustanowiona w marcu, a jej przewodniczącymi są Lord Bethell oraz MP Nadhim Zahawi. Z kolei organy, które wydały wspólnie raport, to: the Association of the British Pharmaceutical Industry (ABPI); the Association of Medical Research Charities (AMRC) oraz the British Generic Manufacturers Association (BGMA).

Znaczenie farmaceuty

Działania, jakie powinien podjąć rząd po pandemii COVID-19, obejmują „przyznanie farmaceutom prawa zapisu w dokumentacji medycznej” oraz „wzmocnienie” ich praw do kierowania pacjentów do innych specjalistów (czytaj także: Rola farmaceuty w zapewnianiu dostępu do leków powinna się zwiększyć)

REKLAMA

Aby uniknąć „przedłużania się” pandemii, „niezbędne” staje się wczesne diagnozowanie oraz podstawowa i wtórna prewencja przed SARS-CoV-2. „Zwiększenie roli społeczności farmaceutów jako części zespołów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej” ma „wesprzeć takie podejście”, jak czytamy w raporcie.

REKLAMA

Co jeszcze mówi raport

Raport podkreśla także, że usługa konsultacji z lokalnym farmaceutą (community pharmacist consultation service-CPSC), która wystartowała w październiku, może wesprzeć sektor nauk przyrodniczych po ustąpieniu pandemii. Rozszerzenie usługi „akceptowania skierowań online”, wdrożonej w marcu, ma natomiast stanowić kluczowy element „w ocenie i wcielaniu w praktykę innowacyjnych zmian”. Na dzień 18 maja, ponad 300 tys. pacjentów z drobniejszymi schorzeniami oraz pilnie potrzebujących leków, zostało skierowanych do społeczności farmaceutycznych za pośrednictwem CPSC (zobacz również: USA: rola farmaceuty w zwalczaniu koronawirusa powinna być znacznie większa)

Raport wzywa również do podjęcia „rządowej strategii” w sprawie gromadzenia leków i urządzeń medycznych.

AM/chemistanddruggist.co.uk.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych