REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 21 stycznia 2019

Wielu chętnych na farmację, ale część rezygnuje z pracy po trzech latach…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

„Farmaceuci i diagności laboratoryjni to zawody, które na rynku medycznym są niedoceniane. Pierwsi są postrzegani głównie pod kątem sprzedaży leków, o drugich zwykle mówi się mało, zapominając o roli badań laboratoryjnych w diagnostyce i leczeniu” – podkreślali specjaliści dyskutujący na lubelskiej konferencji „Wspólnie dla Zdrowia”.

– Farmaceuci mogą wykonywać o wiele więcej zadań niż obecnie i lepiej wykorzystywać swoje kompetencje – mówiła podczas dzisiejszej konferencji w Lublinie Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Prezes NRA stwierdziła, że wielu specjalistów w zakresie farmacji odchodzi z zawodu z powodu niewykorzystywania swojej wiedzy i ograniczonych możliwości rozwoju.

REKLAMA

– Na studia farmaceutyczne jest wielu chętnych, trudno się na nie dostać, trwają równie długo jak studia medyczne i są bardzo trudne. Jednak wielu absolwentów tych studiów odchodzi z zawodu po trzech latach pracy. Tymczasem farmaceuci mogliby np. udzielać porad pacjentom, opierając się na swojej wiedzy. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którą pracował specjalnie w tym celu powołany zespół – mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (czytaj więcej: Minister Zdrowia otrzymał projekt ustawy o zawodzie farmaceuty!)

REKLAMA

Jej zdaniem ze zmian tych wynika, że farmaceuta nie będzie wchodził w kompetencje lekarza, ale będzie jego uzupełnieniem. Aby można było osiągnąć ten cel, konieczne są kursy kwalifikacyjne, które dostosowałyby wiedzę farmaceutów do rodzaju wykonywanej pracy

– Inny jest zakres zadań farmaceuty w aptece ogólnej, inny w aptece szpitalnej czy w zakresie poradnictwa dla pacjenta – dodała prezes NRA (czytaj więcej: Wiemy co znalazło się w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty!).

Źródło: ŁW/MZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych