REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 7 listopada 2019

Wiemy jak będzie nazywał się steryd donosowy OTC firmy Sandoz

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Nasometin Control – taką nazwę będzie nosił donosowy steryd dostępny bez recepty firmy Sandoz. Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym sezonie alergicznym (początek już w lutym) rozegra się walka dwóch firm posiadających w swoim portfolio mometazon OTC.

W nadchodzącym sezonie alergicznym polscy pacjenci będą mogli kupić w aptekach bez recepty aż dwa nowe preparaty bez recepty zawierające mometazon. To pierwszy glikokortykosteroid w kategorii OTC. W lipcu zgodę na jego sprzedaż bez recepty uzyskała Polpharma. Jej lek będzie nosił nazwę Momester Nasal. Natomiast w sierpniu podobną decyzję uzyskała firma Sandoz. Redakcja MGR.FARM dowiedziała się, że preparat z mometasonem OTC tej firmy będzie nosił nazwę Nasometin Control (czytaj więcej: Kolejny producent wprowadza steryd donosowy bez recepty. Będzie hit sezonu?).

Oba leki dostępne będą w opakowaniach po 60 dawek. Ich składnikiem czynnym jest mometazonu furoinian, który podany donosowo łagodzi objawy zapalenia (obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa), kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Wskazaniem do stosowania obu leków będzie leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (nazywanego również katarem siennym). Katar sienny, który występuje kilka razy w roku, jest reakcją uczuleniową wywołaną przez wdychany pyłek drzew, traw, chwastów, a także pleśnie i zarodniki grzybów (czytaj więcej: 9 mitów o glikokortykosteroidach donosowych).

REKLAMA

Sezon alergiczny już za kilka miesięcy…

Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym sezonie alergicznym (początek już w lutym) rozegra się walka dwóch firm posiadających w swoim portfolio mometazon OTC. Alergiczny nieżyt nosa występuje u 5 do 22 proc. populacji i jest najbardziej rozpowszechnioną postacią kliniczną alergii. Według niektórych autorów u ponad połowy chorych objawy mają charakter całoroczny. Glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym są najskuteczniejszymi lekami w terapii alergicznego zapalenia nosa. Raport Międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. Diagnostyki i Postępowania w Nieżycie Nosa zaleca donosową terapię glikokortykosteroidami w całorocznym alergicznym nieżycie nosa. Obecnie stanową one najbardziej aktywną grupę leków stosowanych w leczeniu chorób alergicznych (czytaj więcej: Alergiczny nieżyt nosa – Fakty i mity).

REKLAMA

Polska nie jest pierwszym krajem, w którym mometazon donosowy jest dostępny w kategorii OTC. Już od dawna można go kupić bez recepty w Australii, Finlandii czy Nowej Zelandii. Niemniej zmiana kategorii dostępności mometazonu wywołuje kontrowersje wśród farmaceutów. Podobnie jak w przypadku zmian kategorii innych leków w przeszłości (sildenafil, fenspiryd) opinie na temat ich potrzeby i bezpieczeństwa są podzielone. Duża cześć farmaceutów widzi w tej zmianie kategorii dostępności szansę dla farmaceutów (czytaj więcej: WAŻNE: Pierwszy steryd donosowy bez recepty trafi do polskich aptek!).

Niska biodostępność, a bezpieczeństwo

Biodostępność ogólnoustrojową mometazonu furoinianu w osoczu, podawanego do nosa w postaci wodnego aerozolu, określono na <1%. Do jej określenia zastosowano czułą metodę oznaczania z dolną granicą oznaczalności 0,25 pg/ml.  Ze względu na tak niską biodostępność jest mało prawdopodobne, aby ewentualne przedawkowanie wymagało leczenia innego niż obserwacja. Niewielka ilość leku, która może zostać połknięta i wchłonięta, podlega znacznemu metabolizmowi pierwszego przejścia przez wątrobę. Wchłonięty mometazonu furoinian podlega znacznemu metabolizmowi, a metabolity są wydalane w moczu i żółci.

Oba leki dostępne bez recepty w Polsce będą wskazane dla osób dorosłych (po 18 roku życia). Przeciwwskazaniem do ich stosowania będzie nieleczone zakażenie błony śluzowej nosa. Stosowanie leku w trakcie takiego zakażenia (np. opryszczki) może pogorszyć przebieg choroby. Mometazonu nie będzie można też stosować jeśli pacjent przebył niedawno zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa. Nie wolno stosować aerozolu do nosa do czasu zagojenia się ran w nosie. Jeśli po 14 dniach stosowania leku nie nastąpi poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, będzie musiał skontaktować się z lekarzem.

Oprac.: ŁW
©MGR.FARM

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych