REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 października 2019

Władze powiatu apelują do aptekarzy by respektowali prawo

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Władzie powiatu radzyńskiego zajmują się aktualnie układaniem grafiku dyżurów aptek. Problem w tym, że nie wszystkie placówki stosują się do tak ustalonych harmonogramów pracy. Powiat nie ma możliwości wyegzekwowania od nich konieczności jego przestrzegania. Temat ten poruszył na XV Sesji Rady Powiatu w Radzyniu Podlaskim starosta Szczepan Niebrzegowski…

– Problem funkcjonowania aptek w naszym mieście istnieje. Zdarzają się przypadki, że któraś z aptek nie dopełnia dyżuru nocnego. Wszczęliśmy procedurę formalną ustalenia harmonogramu na rok 2020, przy tej okazji w pismach do wszystkich właścicieli aptek zwracamy uwagę na ten problem – mówił Niebrzegowski.

Starosta zwraca uwagę, że nieotwarcie apteki przez dyżurującą firmę, która ją prowadzi w okresie nocnym skutkuje tym, że mieszkaniec powiatu musi wyjeżdżać do Łukowa, Parczewa, czy gdzieś indziej by dokonać zakupu leków (czytaj również: Apteki rozpoczęły protest! Cały powiat bez dyżurów nocnych…).

REKLAMA

– Z tego miejsca chciałbym zaapelować do właścicieli aptek, żeby wypełniali zapis ustawowy. Nie mamy narzędzia finansowego. Mamy możliwość skierowania pism do organizacji nadzorczej jaką jest Okręgowa Izba Aptekarska i z tego narzędzia w przeszłości korzystaliśmy i obecnie korzystamy – tłumaczył Starosta.

REKLAMA

Jego zdaniem taka sytuacja to legislacyjny polegający na tym, że nie ma dla aptek zadośćuczynienia finansowego za dodatkowy okres otwarcia. A dyżury wiążą się z konkretnymi i wymiernymi kosztami (czytaj więcej: Inspekcja zagroziła odebraniem zezwoleń aptekom, które nie dyżurują).

– Gdyby taka gratyfikacja była, to na pewno pewny podmiot na terenie Radzynia by się znalazł. Liczymy na to, że może w tej kadencji parlamentu będziemy się zwracać do naszych parlamentarzystów o taką legislację, bo nas nie stać by w okolicach 100 tysięcy złotych wyłożyć z kasy powiatu, bo to jest zadanie, do którego nie jesteśmy zobowiązani by je realizować – zakończył starosta.

Źródło: ŁW/iledzisiaj.ok

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych