REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 23 lipca 2018

Władze samorządu aptekarskiego rozpętały negatywną kampanię przeciwko ułatwieniom dla niepełnosprawnych?

Artykuł pochodzi z serwisu

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców – Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz ZPA PharmaNET – zarzucają Naczelnej Izbie Aptekarskiej, że podaje nieprawdziwe i wprowadzające w błąd argumenty w sprawie możliwości prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków na receptę. Ich zdaniem samorząd aptekarski rozpętał negatywną kampanię przeciwko ułatwieniom dla niepełnosprawnych…

Przedsiębiorcy twierdzą, że obecnie obowiązujący zakaz sprzedaży leków Rx przez Internet sprzyja handlowi produktów sfałszowanych (fot. Shutterstock)

– Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrażają zdecydowane poparcie dla poprawki umożliwiającej osobom niepełnosprawnym nabywanie w aptekach internetowych leków na receptę. Jednocześnie ze zdumieniem obserwują opór korporacji aptekarskiej przeciw proponowanym zmianom – informują organizacje.

REKLAMA

Ich zdaniem zasadność wprowadzenia ułatwień dla osób niepełnosprawnych w dostępie do leków jest oczywista. Zaproponowane rozwiązanie polegające na umożliwieniu wysyłkowej sprzedaży leków na receptę jest bezsprzecznie pożądane a korzyść dla niepełnosprawnych pacjentów wymierna. Organizacje nie widzą zatem konieczności przedstawienia szczegółowej argumentacji przemawiającej za przyjęciem zaproponowanych rozwiązań.

REKLAMA

– Zauważyliśmy jednak, że przeciwko wprowadzeniu ułatwień dla niepełnosprawnych rozpętano negatywną kampanię. Głównym animatorem akcji są władze samorządu aptekarskiego – twierdzą organizacje. Naczelna Izba Aptekarska opublikowała 18 lipca 2018 r. obszerne stanowisko, w którym przeciwstawia się zaproponowanym ułatwieniom dla niepełnosprawnych pacjentów (czytaj więcej: NIA: Rynek nie jest przystosowany do sprzedaży wysyłkowej leków na receptę).

Zdaniem przedsiębiorców w stanowisku Naczelnej Izby Aptekarskiej podano wiele nieprawdziwych i wprowadzających w błąd argumentów.

– Po pierwsze podniesiono, że sprzedaż wysyłkowa leków Rx otwiera kanał dystrybucji, niepoddany żadnej kontroli a inspekcja farmaceutyczna nie poradzi sobie z nadzorem nad obrotem. Wskazujemy, że recepty będą realizowane wyłącznie przez apteki internetowe – tj. legalnie działające apteki, które obok sprzedaży prowadzonej w placówce, prowadzą także, już obecnie wysyłkową sprzedaż leków OTC – podkreślają organizacje.

Kolejna grupa chybionych argumentów przeciwników zwiększenia dostępności leków dla osób niepełnosprawnych ma dotyczyć zagrożeń związanych ze sprzedażą niepełnosprawnym sfałszowanych produktów leczniczych.

– Ponownie wskazujemy, że sprzedaż z dostawą do domu pacjenta będzie realizowana wyłącznie przez posiadające zezwolenie apteki, z ich zasobów towarowych. Projektowane rozwiązanie odniesie skutek odmienny, od tego, którym straszą przeciwnicy cyfryzacji rynku aptecznego. Częściowe dopuszczenie wysyłki przez apteki internetowe leków na receptę będzie przeciwdziałało nabywaniem za pośrednictwem sieci leków sfałszowanych – twierdzą organizacje.

Przedsiębiorcy twierdzą, że to obecnie obowiązujący zakaz sprzedaży leków Rx przez Internet sprzyja dokonywaniu takich zakupów przez pacjentów za pośrednictwem niekontrolowanych przez inspekcję farmaceutyczną witryn wątpliwej proweniencji, rejestrowanych poza jurysdykcją władz RP, oferujących produkty sfałszowane.

– W sytuacji, w której zostanie dopuszczona sprzedaż internetowa leków na receptę dla osób szczególnie tego potrzebujących, legalnie działające placówki będą wypierały szarą strefę – czytamy w stnawisku organizacji. które uważają, że w przywołanym stanowisku Naczelnej Izby Aptekarskiej zawarto w nieco emocjonalnej formie 15 punktów różnych fikcyjnych i hipotetycznych zastrzeżeń dla umożliwienia dostarczania leków osobom niepełnosprawnym do ich domu.

– Polityka korporacji aptekarzy co do zwiększenia dostępności leków osobom niepełnosprawnym sprowadza się do przekazu „nie da się, bo…”. O tym, że się da świadczą przykłady z wielu państw europejskich – twierdzą organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET z całą mocą popierają procedowane rozwiązania umożliwiające dostarczanie leków osobom niepełnosprawnym do ich domów. Korzyści procedowanych zmian wyraźnie dominują nad hipotetycznymi zagrożeniami, które mogą być zmarginalizowane przez przepisy wykonawcze. W tym miejscu deklarujemy wolę pomocy i zaangażowania w proces tworzenia przepisów wykonawczych, regulujących sprzedaż wysyłkową leków Rx osobom niepełnosprawnym (czytaj więcej: PharmaNET za sprzedażą leków na receptę w aptekach internetowych.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych