REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 23 lutego 2021

Włochy: pomyślny rezultat inicjatywy Dzień Zbiórki Leków. Duża rola farmaceutów

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Dzień Zbiórki Leków, który w tym roku trwał we Włoszech cały tydzień, od 9 do 15 lutego, zakończył się powodzeniem: zebrano 468 tys. opakowań farmaceutyków, których wartość równa jest ponad 3,5 mln euro. W inicjatywie uczestniczyło 4869 aptek, a także ponad 14 tys. wolontariuszy i 17 tys. farmaceutów. Właściciele aptek mieli podarować blisko 730 tys. euro – tak prezentuje się bilans akcji, jaki dostarczyła Fondazione Banco Farmaceutico. Jednocześnie, fundacja ta miała ogłosić, że dzięki temu, wsparcie otrzyma 434 tys. osób, którymi opiekuje się 1790 organizacji pomocowych. Te ostatnie miały zgłosić zapotrzebowanie na ponad 979 tys. opakowań leków – dzięki zbiórce, zostanie ono pokryte w 48%.

Szczególnie trudna sytuacja wskutek pandemii

Instytucje, które oferują wsparcie zdrowotne i leki najuboższym, zostały szczególnie dotknięte wskutek pandemii COVID-19 – dlatego też, coraz częściej potrzebują one pomocy. Jak pokazują wyniki 8.raportu dotyczącego ubóstwa zdrowotnego we Włoszech, 40,6% z nich zawiesiło niektóre swoje usługi. Z kolei 5,9% zostało zamkniętych i jeszcze nie otworzyło się z powrotem (zobacz też: Włosi organizują w aptekach zbiórkę leków dla potrzebujących).

Nie było pewne, że Dzień Zbiórki Leków będzie  w ogóle mógł się odbyć, a także, że udział w nim będzie tak duży. Tymczasem, mimo że sytuacja była tak skomplikowana z powodu pandemii, mogliśmy uczestniczyć w prawdziwym wspólnym ruchu, który świadczy o człowieczeństwie ze strony tak wielu podmiotów: wolontariuszy, którzy ofiarowali swój wolny czas i, w niektórych częściach Włoch, stawili czoła zimnu po to, by zwracać się do ludzi z prośbą o ofiarowanie leku; farmaceutów, który ugościli inicjatywę, sami stając się w ten sposób wolontariuszami; obywateli, którzy podarowali lek (wielu z nich udało się do apteki właśnie w tym celu); organizacji które przyczyniły się do organizacji wydarzenia, a także instytucji, które nas wsparły. Droga jest jeszcze długa, a kryzys ekonomiczny, wywołany wskutek tego zdrowotnego, będzie wpływał negatywnie na sytuację materialną wielu ludzi. Jednocześnie jednak, wiemy, że wciąż możemy liczyć na wsparcie hojnych przyjaciół – mówił Sergio Daniotti, przewodniczący Fondazione Banco Farmaceutico onlus.

REKLAMA

Solidarność farmaceutów

Cieszymy się z wyśmienitych rezultatów, jakie również w tym roku, uzyskano w ramach akcji Dnia Zbiórki Leków. Wyniki te mają jeszcze większe znaczenie, jeśli wziąć pod uwagę szczególnie trudny kontekst i sytuację kryzysu zdrowotnego, w jakim ta inicjatywa się odbyła. Utrzymująca się pandemia zwróciła uwagę na kwestię ubóstwa zdrowotnego, która niestety dotyka coraz więcej rodzin. Apteki, biorąc udział w Dniu Zbiórki Leków, wykazały się ogromną wrażliwością i stały się promotorami solidarności wobec osób najsłabszych i najuboższych. Z drugiej strony, bycie bliskie obywatelom oraz ofiarowanie im szybkiej odpowiedzi na ich potrzeby zdrowotne, jest częścią kodu DNA aptek – mówił Marco Cossolo, przewodniczący Federfarma Nazionale (czytaj również: Włochy: fundamentalna rola aptek w zapobieganiu i konsultacji w ramach akcji MisuriAMO2).

REKLAMA

To pokrzepiające, że mimo wielu trudności, od strachu przed zarażeniem przez wiele restrykcji dotyczących przemieszczania się, Dzień Zbiórki Leków odbył się bez przeszkód na przestrzeni tygodnia, i że udało się osiągnąć ten bardziej niż pozytywny wynik – komentował z kolei Andrea Mandelli, przewodniczący Naczelnej Izby Aptekarskiej (Fofi). – To kolejny dowód bliskości farmaceutów wobec osób najsłabszych, rozmachu w działaniach wolontariuszy, ale przede wszystkim solidarności społeczeństwa. Także w tym niekorzystnym roku, setki organizacji pomocowych otrzyma leki niezbędne do wyjścia naprzeciw potrzebom osób, które z powodów ekonomicznych rezygnują z terapii – a tych jest niestety coraz więcej. Moje podziękowania, w imieniu całej profesji, kieruję do wszystkich, którzy przyczynili się do osiągnięcia po raz kolejny tego celu.

AM/farmacista33.it

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych