REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lutego 2020

Włochy: trzeba dostosować rynek leków i preparatów bez recepty do Europy

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Znane są statystyki dotyczące rynku leków bez recepty we Włoszech. Zgodnie z przewidywaniami, utrzymuje się on na stałym poziomie. Ważne jednak, by szybciej przystosować go do tego, co dzieje się w Europie.

Według danych przedstawionych przez IQVIA, a opracowanych przez Assosalute (włoskie Narodowe Stowarzyszenie ds. Leków i Preparatów Bez Recepty), na włoskim rynku leków i preparatów bez recepty sytuacja pozostaje stabilna i zgodna z przewidywaniami. Wielkość całkowitych obrotów wyniosła 2,5 miliarda euro (spadek o 0,2%), a konsumpcja, w ilości nieco ponad 266 milionów opakowań, odnotowała niewielki spadek o 3,3%.

Ten ostatni można tłumaczyć mniejszą zachorowalnością na grypę czy przeziębienie w sezonie 2018/2019 w stosunku do roku poprzedniego. Włosi najczęściej zaopatrują się w leki w aptekach (90,7% wielkości), coraz częściej w paraaptekach (6,1%), a najrzadziej w punktach GDO, m.in. w supermarketach (3,2%) (czytaj również: Włochy największym producentem antybiotyków w UE).

REKLAMA

Konieczne jest dotrzymanie kroku Europie

Mimo stabilnej sytuacji, włoski rynek leków bez recepty wciąż ma swoje słabości. Wśród nich należy wskazać dysproporcję, jaką zauważa się w skłonności do zakupów out of pocket na Północy i Południu. Inny problem to brak poszerzania oferty w obszarze terapeutycznym oraz brak dostępu do substancji czynnych w odróżnieniu do tego, co obserwuje się w innych krajach europejskich. Maurizio Chirieleison, przewodniczący Assosalute, zaznacza duże zasługi przedsiębiorstw w sektorze farmaceutycznym, które na co dzień inwestują w poprawę jakości i bezpieczeństwa dostępnych leków i preparatów bez recepty.

REKLAMA

Podkreśla jednak, że to nie wystarczy. „Leki bez recepty wspierają zdrowie pojedynczych ludzi, ale  mogą także przyczynić się do przedefiniowania pojęcia zarządzania w farmacji oraz do większej stabilności Krajowej Służby Zdrowia (SSN). Dlatego konieczne jest dostosowanie rynku leków i preparatów bez recepty do rynku europejskiego, co razem z podjętymi działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi, doprowadziłoby do właściwego zarządzania rosnącą autonomią w temacie zdrowia i dobrostanu, oraz do uwolnienia środków publicznych” – tłumaczy.

Źródło: AM/farmacianews.it

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych