REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 3 czerwca 2020

Włocławek bez apteki całodobowej. Pozostałe nie są przygotowane do dyżurów…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

mApteka, która od 2016 roku działała we Włocławku całodobowo, czasowo zawiesiła działalność w godzinach nocnych. Obecnie czynna jest codziennie od godziny 8 do 21. Do lokalnej prasy napisał o tym jeden z czytelników (czytaj również: NRA podjęło uchwałę w sprawie dyżurów aptek w czasie epidemii SARS-CoV-2).

– W mieście liczącym ponad 100 tyś mieszkańców brak jest apteki całodobowej. Ostatnia apteka całodobowa działająca przy ul. Wiejskiej otwarta jest tylko do 21. W obecnym okresie, gdzie nie zaleca się odwiedzania szpitala we Włocławku, nie ma możliwości uzyskania jakichkolwiek leków albo choćby kupić zwykłego plastra. To chyba nie jest normalne, że miasto nie potrafi zapewnić mieszkańcom dostępu do podstawowym leków – można przeczytać jego słowa na portalu ddwloclawek.pl.

Odpowiedź władz Włocławka

Do sprawy ustosunkowały władze miasta. Rzeczniczka prezydenta Włocławka, Angelika Wyrąbkiewicz, przyznaje, że ustalenie rozkładu pracy aptek to zadanie rady miejskiej. Musi ona bowiem uwzględniającego dostępność mieszkańców do świadczeń w porze nocnej, w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy. W obowiązującej uchwale to właśnie wspomnianą aptekę wskazano jako placówkę całodobową. Obecnie nie wypełnia ona obowiązku określonego w akcie prawa miejscowego (czytaj również: Posłowie pytają Ministra Zdrowia o problem z dyżurami aptek…).

REKLAMA

– Niestety ustawodawca nie przewidział narzędzi dla samorządu, dzięki którym może on egzekwować wykonanie uchwały. Urząd Miasta nie został poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze zmiany godzin pracy apteki – wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Włocławka.

REKLAMA

Wskazuje ona też, że uniemożliwiło to podjęcie skutecznych działań zapewniających dyżury w okresie, w którym powinna pełnić je wspomniana aptek. Z przeprowadzonego przez miasto rozeznania wynika, że żadna z aptek funkcjonujących we Włocławku nie jest przygotowana na przejęcie dyżurów nocnych.

Rzeczniczka poinformowała też, że prezydent Miasta Włocławek 20 maja wystąpił do zarządu sieci, do której należy apteka, o przywrócenie dyżurów. Zwrócił się też do Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej o podjęcie działań w powyższej sprawie w ramach posiadanych kompetencji. Obydwa pisma oczekują na odpowiedź (czytaj również: Apel Wielkopolskiego WIF w sprawie dyżurów aptek).

Źródło: ŁW/ddwloclawek.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych