REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 20 maja 2020

Włoscy aptekarze podpisali porozumienie w sprawie dostawy leków do domu

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Lokalne i prywatne apteki, farmaceuci oraz Gminy, doszły do porozumienia w sprawie zagwarantowania dostaw do domu leków pacjentom, którzy przebywają na dobrowolnej kwarantannie, a także tym najsłabszym, którzy, ze względu na stan zdrowia, muszą jak najbardziej ograniczyć przemieszczanie się. Protokół ustaleń mieli podpisać Włoska Naczelna Izba Aptekarska (Fofi), Federacja Federfarma oraz Stowarzyszenie Aptek Lokalnych Assofarm, a także Narodowe Stowarzyszenie Gmin Włoskich (Anci). Zakłada on współpracę z administracją w gminach oraz ze stowarzyszeniami wolontariackimi, po to, by „zagwarantowany został pacjentom sprawniejszy dostęp do leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza, poprzez bezpłatną dostawę leków do domu, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu norm związanych z pomocą oraz ochroną zdrowia”.

Współpraca dla dobra pacjenta

Inicjatywa ma być „skierowana w szczególności w stronę tych osób, które są najsłabsze i najbardziej podatne, i które muszą najbardziej ograniczyć przemieszczanie się, a także tych przebywających na dobrowolnej kwarantannie. Dzięki Stowarzyszeniom Wolontariackim, które oddały się do dyspozycji, możliwe będzie rozpoczęcie akcji dystrybucji leków, w ścisłej współpracy z farmaceutami, którzy będą ją koordynować”.

– Dziękuję farmaceutom i aptekom za ich ogromną pracę związaną z opieką nad pacjentem, którą wykonują w czasie tego kryzysu, niekiedy narażając własne życie. Inicjatywa ta, poprowadzona przez przewodniczącego Antonio Decaro, jest jedną z wielu, jakim w tym czasie dało początek Anci, po to, by poprawić i chronić zdrowie naszych obywateli. Jest jednocześnie dowodem na zdolność do reagowania i współpracy, która powinna przetrwać kryzys COVID-19 – mówił wiceprzewodniczący Anci, Roberto Pella (czytaj również: Włochy: motocykliści pomogą aptekom dostarczać leki do domu).

REKLAMA

Szczególna rola farmaceuty

Przewodniczący Fofi, Andrea Mandelli, miał z kolei komentować:

REKLAMA

– W tych miesiącach dużych trudności, włoscy farmaceuci pracowali niestrudzenie, po to, by zapewnić opiekę, ale także informację i uczucie komfortu, wszystkim obywatelom. W czasie tego kryzysu, apteki stały się placówką, która była dostępna zawsze, w ciągu dnia i nocą. To porozumienie, które narodziło się z naszej inicjatywy, rozszerza na terytorium całego kraju kolejną usługę, jaka kierowana jest do osób najsłabszych.

O nowej inicjatywie mówił także przewodniczący Federfarma, Marco Cossolo, który podkreślał, że w ostatnim czasie to właśnie apteki stały się kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej na terenie kraju. Głos zabrał również przewodniczący Assofarm, Venanzio Gizzi, który zaznaczał z kolei rolę aptek i farmaceutów na pierwszej linii frontu, a także znaczenie współpracy z Gminami (zobacz również: Włochy: pacjenci potrzebują więcej usług dostępnych w aptekach).

AM/farmacista33.it

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych