Wraca temat medycznej marihuany | farmacja.pl

Wraca temat medycznej marihuany

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-18 08:51:31 /

Śmierć Tomasza Kality, byłego rzecznika SLD zaangażowanego w legalizację leczniczej marihuany, sprawiła, że jej tematem znów zajęli się politycy. PiS zapowiada, że będzie ona dostępna w aptekach.

- My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach - mówił rzecznik PiS Beata Mazurek w RMF24.

Poselski projekt nowelizacji dot. medycznego wykorzystania marihuany, złożony przez klub Kukiz'15, utknął w specjalnej podkomisji, która została powołana w celu jego rozpatrzenia. Mimo że komisja zdrowia wyznaczyła zakończenie jej prac na koniec listopada ubiegłego roku, nadal nie ma rozstrzygnięcia w ten kwestii.

Tomasz Latos z PiS tłumaczy, że ustawa utknęła w podkomisji z powodu uszczelniania przepisów. Latos podkreśla, że chodzi o to, by leki trafiły tylko do chorych. Podkomisja skończyła jednak prace już w październiku.
- Te wszystkie problemy, które były w ostatnim czasie są też związane z protestem, który był w Sejm, Sejm normalnie nie funkcjonował - twierdzi Tomasz Latos.

- To problem ideologiczny - podejrzewa natomiast Bartosz Arłukowicz z PO. - To byłby pomnik Tomka Kality. Zależało mu na tym, to jest potrzebne i trzeba to zrobić – apeluje Arłukowicz.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas informował w grudniu ubiegłego roku, że resort zdrowia chce wprowadzić pewne możliwości stosowania preparatów zawierających pochodne marihuany. Zaznaczył jednocześnie, że one "są preparatami narkotycznymi i tak będą traktowane". Powiedział, że warunkiem ich zastosowania powinny być m.in. wyraźne wskazania lekarskie i pełna diagnoza, a leczenie powinno być odpowiednio odnotowane w dokumentacji pacjenta.

Źródło: rmf24.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj