REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 11 października 2018

Wsparcie finansowe na informatyzację nie dla sieci aptek?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało wsparcie finansowe dla aptek, aby ułatwić im terminowe wdrożenie projektu e-recepty. Skierowane jest ono przede wszystkim do aptek indywidualnych. Przedsiębiorcy, będą mogli uzyskać dodatkowe odliczenie od podatku na 4 stanowiska, w maksymalnie 4 swoich aptekach.

Odzyskane dzięki wsparciu finansowemu pieniądze ułatwią im solidne przygotowanie do wyzwań 2019 r., takich jak np. serializacja – zakup skanerów, czytników kodów kreskowych 2 (fot. Shutterstock)

Najwięcej na wsparciu ze strony Ministerstwa Zdrowia zyskają przedsiębiorcy posiadający 4 apteki z 4 stanowiskami. Zakładając, że 1 komputer kosztuje 3500 zł, aptekarz na jedną aptekę inwestuje 4 x 3500 zł, czyli 14 tys. zł, zwrot jaki może uzyska z tego tytułu wyniesie ok. 2700 zł. W przypadku 4 aptek dodatkowy zwrot wyniesie więc ok. 11 000 zł – to jednak maksymalna kwota wsparcia. Nawet jeśli przedsiębiorca posiada więcej niż 4 apteki, będzie mógł tego typu odliczenie uzyskać tylko dla 4 placówek.

REKLAMA

Dlaczego wsparcie tylko na 4 apteki?

Na wczorajszej konferencji prasowej, podczas której o wsparciu finansowy dla aptek mówili: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (prezesa NRA) i Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia) pojawiła się informacja, według której ograniczenie do 4 aptek ma wynikać z limitu znajdującego się w ustawie Prawo farmaceutyczne. Obecnie bowiem – zgodnie z nowelizacją Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 25 czerwca 2017 r. – farmaceuta lub spółka farmaceutów, może posiadać maksymalnie 4 apteki.

REKLAMA

– To wsparcie finansowe będzie dotyczyło przede wszystkim aptek indywidualnych – mówiła podczas konferencji prasowej prezes NRA. – Nie jest tajemnicą, że apteki indywidualne borykają się z problemami finansowymi i w związku z wdrożeniem e-recepty nie mogą na dzień dzisiejszy sprostać tym wyzwaniom, czyli wymienić sprzęt komputerowy, oprogramowanie czy sprzęt peryferyjny.

Dodatkowo wspomniane wsparcie ma dotyczyć wyłącznie podmiotów płacących podatki na terenie Polski.

Negocjacje były trudne

Naczelna Izba Aptekarska w wydanym wczoraj komunikacie przyznaje, że deklaracja Ministerstwa Zdrowia jest efektem trudnych i wieloetapowych negocjacji przedstawicieli resortu zdrowia z samorządem aptekarskim.

– Niewątpliwie jednak pokazuje, że sytuacja polskich aptekarzy jest ważna i priorytetowa dla obu stron. Część placówek aptecznych znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, uniemożliwiającej znaczne inwestycje w nowoczesny sprzęt IT, niezbędny do wdrożenia e-Recepty – czytamy w komunikacie. – Samorząd aptekarski z zadowoleniem dostrzega starania Ministerstwa Zdrowia, które wysłuchało głosów płynących ze środowiska farmaceutów i podjęło się próby rozwiązania problemu.

To ważna inicjatywa, tym bardziej, że do tej pory apteki były głównie obciążane dodatkowymi obowiązkami, wynikającymi z przepisów.

Apteki rozliczą już poniesione koszty

Resort Zdrowia, po licznych konsultach, zaproponował aptekarzom możliwość podwójnego uznania jako koszt konkretnej kwoty, w związku z poniesionymi przez daną aptekę inwestycjami na sprzęt IT. Wsparcie finansowe dotyczyć będzie sprzętu potrzebnego do obsługi e-Recepty, czyli komputerów, monitorów, ale również oprogramowania. Katalog produktów w najbliższym czasie zostanie doprecyzowany.

Plan wsparcia finansowego zakłada możliwość pomocy dla wszystkich aptek, które w 2018 roku dokonały zakupu sprzętu IT i płacą podatki w Polsce, ponieważ wsparcie dotyczy możliwości odliczenia pewnych kwot od podatku. Wstępnie określone zostały też założenia, które mówią, że jeden przedsiębiorca może dodatkowo odliczyć 19% podatku od zakupu sprzętu komputerowego za kwotę 3500 zł na jedno stanowisko komputerowe. Tego odliczenia może dokonać na 4 stanowiska w jednej aptece i maksymalnie na 4 apteki.

Warunki brzegowe:

  • Stanowisko komputerowe w aptece – 3500 zł
  • 4 stanowiska w aptece – 14 000 zł
  • 4 apteki – max. 56 000 zł

Wsparcie finansowe – 19%

Przykładowa symulacja korzyści:

  • Zakładając, że 1 apteka dysponuje 4 stanowiskami komputerowymi, a 1 komputer kosztuje 3500 zł, aptekarz inwestuje 4 x 3500 zł, czyli 14 tys. zł, zwrot jaki może uzyska z tego tytułu wyniesie ok. 2700 zł.
  • Przy założeniu, że właściciel 1 apteki, dysponuje 1 stanowiskiem komputerowym, inwestuje w sprzęt 3500 zł, dodatkowy zwrot wyniesie ok. 700 zł.
  • Przy max. poziomie rocznych zakupów dla 1 przedsiębiorcy (56 000 zł), dodatkowy zwrot wyniesie ok. 11 000 zł.

Celem takiego rozwiązania jest likwidowanie barier informatycznych dla przedsiębiorców aptecznych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Odzyskane dzięki wsparciu finansowemu pieniądze ułatwią im solidne przygotowanie do wyzwań 2019 r., takich jak np. serializacja – zakup skanerów, czytników kodów kreskowych 2D itp.

– Deklaracja Ministerstwa Zdrowia ma charakter wiążący, dlatego zarys koncepcji jest przedstawiany już dzisiaj, aby dać czas i możliwość aptekarzom na skorzystanie z tego rozwiązania – zapewnia Naczelna Izba Aptekarska. – Datą krańcową jest 31 grudnia 2018 r. Pozostały więc niespełna 3 miesiące. To wystarczający czas, aby podjąć decyzję o wymianie sprzętu na taki, który spełnia odpowiednie wymagania. Ministerstwo Zdrowia zamierza przestawić szczegóły powyższego rozwiązania w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych